40 byliniek, ktoré urobia vašu stravu zdravšou, č. 7

40 byliniek, ktoré urobia vašu stravu zdravšou, časť siedma Paštrnák siaty, zdroj foto: Pixabay.com

Mnohí z nás netušia, čo všetko sa skrýva v bylinkách. My vám niečo z toho prezradíme. Tieto rastliny urobia vašu stravu zdravšou.

Palina pravá

Trváca bylina, z ktorej sa používa vňať a čerstvé alebo sušené listy.  Má silne korenistý zápach a veľmi horkú chuť. Obsahuje silice, horčiny, živicu, triesloviny a iné látky. Používa sa pri výrobe likérov, v kuchyni ako korenina. Je hlavnou surovinou na výrobu pálenky absint.

palina pravá
Zdroj foto: Pixabay.com

Pamajorán obyčajný

Považujeme ho za trvácnu rastlinu. O jeho zdravotných benefitoch sme hovorili tu. Bylina je vysoká asi 0,30 – 0,60 m. Má rozkonárenú chlpatú stonku a ružovofialové kvety.  Využívame čerstvú alebo sušenú vňať .  Pamajoránom sa dochucujú prívarky, strukoviny, nátierky, paradajkové prívarky, jedlá z hydiny, mäsové a rybacie pokrmy. Poznáme ho aj pod názvom oregano alebo pizza korenie. Výborne sa hodí aj do mastných jedál, pretože produkuje tvorbu žlče a tráviacich štiav. Pridávame ho na začiatku varenia.

zber liečivých rastlín
Liečivý pamajorán, Zdroj foto: Naša záhradka.sk

Paprika ročná

Jednoročná bylina, ktorá narastá do výšky 0,20 – 0,60 m. Má priamu stonku, vajcovité, celistvo okrajové listy a na dlhých stonkách ovisnuté kvety bielej alebo fialovej farby. Sušíme plody papriky. Obsahuje ostro pálivý alkaloid kapsicín, karotenoidy, flavonoidy, vitamíny B2, C, P a iné prospešné látky. Používa sa čerstvá rastlina ako zelenina alebo sušená a pomletá na dodanie farby do jedál (napríklad maďarský guláš) a typickej chuti. Nájde svoje využitie v masových a rybacích pokrmoch, prívarkoch, je podstatnou zložkou dochucovacích zmesí. Paprika v malých dávkach zvyšuje chuť do jedla a podporuje trávenie.

40 rastlín, ktoré urobia vašu stravu zdravšou, časť 1

Paštrnák siaty

Ide o dvojročnú bylinu s hranatou stonkou. Kvety sú biele alebo žltkasté. Koreň s aromatickou chuťou sa u nás pestuje ako zelenina. Môže nahradiť petržlen i zeler. Paštrnák je zložený zo silíc, minerálnych látok, furokumarínov, vitamínu C, alkaloidu s názvom pastinacín a iných látok.  Čerstvý koreň sa používa ako korenina do polievok a šalátov. Paštrnák podporuje trávenie.

Petržlen záhradný

Mnohí záhradkári ho pestujú ako zeleninu pre vňať, koreň a listy. Hlavnými zložkami petržlenu sú silice (apiol, myristicín), flavonoidy, vitamíny A a C, minerálne látky a iné. Pozor, čo niektorí z nás vôbec netušia, vo väčších dávkach je jedovatý a škodlivý najmä pre tehotné ženy (spôsobuje kontrakcie maternice). Jeho použitie ako koreniny je všeobecne známe.

 

Ďalšie byliny nabudúce alebo tiež tu: