Chyby, ktoré môžu zničiť vašu zeleninovú záhradu

chyby, ktoré môžu zničiť zeleninovú záhradu zdroj: pixabay.com

Chaotické sadenie, ignorácia špecifík vašej pôdy, nesprávny výber semien, sadenie na zlých miestach či nedostatočná údržba rastlín. To všetko môže zruinovať vašu zeleninovú záhradu.

Najbežnejšie chyby, ktoré môžu zničiť vašu zeleninovú záhradu

Chaos pri sadení, vytvorte si plán

V prvom rade si určite, čo bude hlavným účelom záhrady. V nadväznosti na to si ujasnite, čo sa bude sadiť. Vytvorte si základný plán, určite si čo budete sadiť a načrtnite základné usporiadanie jednotlivých druhov.

Pri tvorbe plánu sadenia berte do úvahy priestor s ktorým budete pracovať, tiež výzvy, ktoré prináša klíma a či existujú nejaké zvieratá alebo dravce, ktorým budete čeliť. Nesaďte zeleninu náhodne, vytvorte si plán a skúste na to ísť s rozumom.

Ignorácia konkrétnych parametrov vašej pôdy

Zelenina potrebuje kyslú pôdu s pH medzi 5,5 a 6,5. Vo väčšine kvalitných záhradníckych obchodov dostať kúpiť testovaciu súpravu. Vrstva vysušenej borovice môže pomôcť zvýšiť kyslosť pôdy. V závislosti od konkrétneho typu pôdy riešte konkrétne problémy. Napríklad priveľa piesku alebo priveľa ílu v pôde. Možno bude potrebné pridať mulčovanie (pomôže udržať vlhkosť) alebo piesok (pomôže s odvodnením pôdy). Držte sa týchto odporúčaní a zachránite vašu zeleninovú záhradu.

Výber nesprávnych semien

Odborníci odporúčajú kupovať certifikované organické a nespracované semená. Dobré je tiež začať so sadenicami, ktoré sú v podstate mladé rastliny vyrobené z neošetrených semien. Obzvlášť sa hodia pre miesta v chladnejšom podnebí. Výber nesprávnych semien je strateným časom.

zeleninová záhrada
zdroj: pixabay.com

Sadenie rastlín na zlé miesta

Uistite sa, že druhy rastlín, ktoré vyžadujú podobné množstvo vody a slnka sadíte vedľa seba. V opačnom prípade skončia niektoré semená preliate zbytočne veľkým množstvom vody. A nepestujte jednotlivé druhy príliš blízko vedľa seba. Aj to môže zruinovať vašu zeleninovú záhradu. Dajte rastlinám dostatočný priestor na rast.

Zabúdanie na údržbu rastlín

Údržba zeleninovej záhrady je dôležitá, takže uistite sa, že budete mať dostatok času na udržiavanie vašej záhrady, aby trvalo prosperovala. Nezabudnite na pravidelnú kontrolu a údržbu rastlín.