Izbové rastliny: 5 dôležitých zásad pri polievaní

izbové rastliny Zdroj foto: Pixabay.com

Poznáte tieto dôležité pravidlá, vďaka ktorým sa vašim kvetinám bude dariť? Izbové rastliny a 5 dôležitých zásad pri ich polievaní.

Voda je nepostrádateľným faktorom pre život rastlín. Polievanie je preto najdôležitejším úkonom pri ich ošetrovaní. Začiatočníci v pestovaní kvetín si neraz žiadajú recept kedy a ako polievať. To však závisí od viacerých faktov. Najmä o akú rastlinu ide, teplotou okolia a ročným obdobím.

Izbové rastliny a dôležité zásady pri ich polievaní

– rastliny, ktoré utvárajú veľa zelenej hmoty a majú veľké listy, musíme polievať výdatnejšie, lebo svojimi listami vyparujú viac vody ako rastliny s drobnými lístkami.

– mladé rastliny, ktorých vývojový proces prebieha oveľa intenzívnejšie ako u rastlín dospelých, spotrebujú viac vody.

– izbové rastliny  s hrubými, dužinatými byľami a listami polievame menej. Prebytok vody im škodí viac ako nedostatok.

– väčšina rastlín spotrebuje najviac vody na jar a v lete, keď rastú. Nemožno to však povedať o všetkých druhoch. Niektoré práve v lete prekonávajú obdobie vegetačného pokoja, keď im treba polievanie značne obmedziť alebo úplne prestať polievať.

VIDEO: Originálny kvetináč v tvare rúk, ktorý si zamilujete

– izbové rastliny pestované pre kvety potrebujú výdatnejšiu zálievku počas nasadenia kvetov a v čase kvitnutia než pri odkvitnutí. Presušenie v čase kvitnutia môže spôsobiť opadanie kvetných púčikov, napr. rododendrony, kamélie. Všeobecne môžeme povedať, že v lete polievame rastliny častejšie, zväčša každý deň, v zime redšie, väčšinou každý druhý až štvrtý deň. Nie je to ovplyvnené iba tým, že rastliny v zime oddychujú, ale i teplotou ovzdušia – voda sa tak rýchlo nevyparuje.

Ďalšie zaujímavé tipy ako na polievanie izbových rastlín môžete nájsť v tomto článku.