5 odolných rastlín, ktoré sú krásne aj v zime

5 odolných rastlín, ktoré sú krásne aj v zime Zimozeleň. Zdroj foto: Depositphotos

Tieto kvety ovládnu vašu záhradu i v zime. Predstavujeme vám 5 odolných rastlín. 

Mrazivé mesiace sú pre vašu záhradu skúškou odolnosti. Nízké teploty a krátké dni znamenajú, že väčšina rastlín sa uloží na zimný spánok. Napriek tomu existujú druhy, ktoré i v tejto náročnej dobe dokážu záhradkárov prekvapiť svojou krásou a vitalitou. Nahliadnite s nami do zimného šatníka prírody a zistite, ktorých 5 odolných rastlín kvitne i počas chladnejších mesiacov.

Ficus ginseng: Ideálna izbová rastlina pre začiatočníkov

### Odolné a dekoratívne: Helleborus (Čemerice)

Helleborus, známejšie ako čemerice, sú neoceniteľným pokladom počas šedivých zimných dní. Tieto plamenné krásky rozkvitajú, keď je väčšina záhrady ešte v hlbokom spánku. Očarujúce kvety tejto rastliny vo farbách od bielej, cez ružovú, až po tmavofialovú, dokážu očariť každý záhradný kút. Okrem estetickej stránky sú čemerice známe svojou vysokou odolnosťou voči mrazu, čo z nich robí ideálnu voľbu pre zimnú záhradu.

Drieň
Drieň. Zdroj foto: Depositphotos

### Žiarivá zeleň: Vinca minor (Zimozeleň)

Vinca minor alebo tiež zimozeleň, predstavuje stálezelenú pokrývku pôdy, ktorá má lesklý list i v zime. S drobnými, ale výraznými modrými či bielymi kvetmi, ktoré sa objavujú už skoro na jar, zimozeleň je nenáročný a zároveň okrasný. Bude sa mu dariť i v polotieni až tieni, preto je ideálnou rastlinou pre tienisté časti záhrady.

5 odolných rastlín v zime
Drieň v zime. Zdroj foto: Depositphotos

### Elegantné siluety: Cornus (Drieň)

Driene, najmä Cornus alba, Cornus sanguinea nebo Cornus sericea, sú skvelými predstaviteľmi zimného kúzla. Tieto kríky sú cenené najmä pre svoje farebné vetve, ktoré môžu byť krásne červené alebo žlté. Driene dodávajú záhrade štruktúru a farebný kontrast, a to nielen v snehu, ale tiež na pozadí zelenej vegetácie.

Krásne rastliny v zime
Sarcococca. Zdroj foto: Depositphotos

### Vôňa a pôvab: Sarcococca (Masoplod)

Sarcococca či masoplodka je ďalším skvostom medzi zimnými rastlinami. Tento vždyzelený krík je cenený predovšetkým pre svoje voňavé kvety, ktoré sa rozvinú už v zimných mesiacoch. Sú nielen pôvabnou dekoráciou, ale tiež zdrojom sladkej vône, čo je v zimnej záhrade neoceniteľnou vlastnosťou. Aj masoplod dáva prednosť tienistým miestam vo vašom zelenom raji.

5 odolných rastlín
Mahónia. Zdroj foto: Depositphotos

### Zlato v zimnej záhrade: Mahonia (Mahónia)

Mahónia je ker s pichľavými listami, pripomínajúcimi cezmínu. Jej svieže zelené, až do fialova sfarbené listy, sú zajímavé po celý rok a jej drobné, ale intenzívne žlté kvety žiaria v zime ako malé slnečnice. Mahónia je mrazuvzdorná a darí sa jej na slnečnom i polotienistom stanovišti.

Pokiaľ vás tieto rastliny zaujali a chcete se dozvedieť viac o tom, ako sa o ne starať, navštívte web našazahrádka.sk. Tam nájdete množstvo užitočných rád, nápadov a inšpirácie pre vaše záhradkárčenie, a to i v tom najchladnejšom období roku.