Zimozeleň. Zdroj foto: Depositphotos
Tieto kvety ovládnu vašu záhradu i v zime. Predstavujeme vám 5 odolných rastlín.
Mrazivé mesiace sú pre vašu záhradu skúškou odolnosti. Nízké teploty a krátké dni znamenajú, že väčšina rastlín sa uloží na zimný spánok. Napriek tomu existujú druhy, ktoré i v tejto náročnej dobe dokážu záhradkárov prekvapiť svojou krásou a vitalitou. Nahliadnite s nami do zimného šatníka prírody a zistite, ktorých 5 odolných rastlín kvitne i počas chladnejších mesiacov.
Helleborus, známejšie ako čemerice, sú neoceniteľným pokladom počas šedivých zimných dní. Tieto plamenné krásky rozkvitajú, keď je väčšina záhrady ešte v hlbokom spánku. Očarujúce kvety tejto rastliny vo farbách od bielej, cez ružovú, až po tmavofialovú, dokážu očariť každý záhradný kút. Okrem estetickej stránky sú čemerice známe svojou vysokou odolnosťou voči mrazu, čo z nich robí ideálnu voľbu pre zimnú záhradu.
Vinca minor alebo tiež zimozeleň, predstavuje stálezelenú pokrývku pôdy, ktorá má lesklý list i v zime. S drobnými, ale výraznými modrými či bielymi kvetmi, ktoré sa objavujú už skoro na jar, zimozeleň je nenáročný a zároveň okrasný. Bude sa mu dariť i v polotieni až tieni, preto je ideálnou rastlinou pre tienisté časti záhrady.
Driene, najmä Cornus alba, Cornus sanguinea nebo Cornus sericea, sú skvelými predstaviteľmi zimného kúzla. Tieto kríky sú cenené najmä pre svoje farebné vetve, ktoré môžu byť krásne červené alebo žlté. Driene dodávajú záhrade štruktúru a farebný kontrast, a to nielen v snehu, ale tiež na pozadí zelenej vegetácie.
Sarcococca či masoplodka je ďalším skvostom medzi zimnými rastlinami. Tento vždyzelený krík je cenený predovšetkým pre svoje voňavé kvety, ktoré sa rozvinú už v zimných mesiacoch. Sú nielen pôvabnou dekoráciou, ale tiež zdrojom sladkej vône, čo je v zimnej záhrade neoceniteľnou vlastnosťou. Aj masoplod dáva prednosť tienistým miestam vo vašom zelenom raji.
Mahónia je ker s pichľavými listami, pripomínajúcimi cezmínu. Jej svieže zelené, až do fialova sfarbené listy, sú zajímavé po celý rok a jej drobné, ale intenzívne žlté kvety žiaria v zime ako malé slnečnice. Mahónia je mrazuvzdorná a darí sa jej na slnečnom i polotienistom stanovišti.
Pokiaľ vás tieto rastliny zaujali a chcete se dozvedieť viac o tom, ako sa o ne starať, navštívte web našazahrádka.sk. Tam nájdete množstvo užitočných rád, nápadov a inšpirácie pre vaše záhradkárčenie, a to i v tom najchladnejšom období roku.
Pestovanie rastlín pri demencii sa javí ako účinná forma terapie a na ľudské zdravie má…
Očarujúci Ficus Ginseng – Ideálny bonsai pre začiatočníkov. Ak neveríte, presvedčte sa na vlastnej koži.…
Sladké zemiaky si rýchlo získavajú obľubu aj u nás. Nečudo. Majú množstvo výhod, ktoré sa oplatí…
V súčasnosti rastie trend používať viac ekologické hnojivá. Sú rovnako účinné ako tie chemické? Poďme si…
Poradíme vám, ako sa starať o zamiokulkas. Táto nenáročná rastlina predsa len potrebuje niekoľko vecí,…
Ak sa vám stalo, že ste sa tešili na sladké čerešne zo svojej záhrady, no…