5 vedecky podložených faktov, prečo jesť cícer

10 vedecky podložených faktov, prečo jesť cícer Zdroj foto: Depositphotos

Cícer sa pestuje v niektorých krajinách už tisíce rokov. Spoznajte 5 vedecky podložených faktov, prečo by sme túto zdravú strukovinu mali zahrnúť do svojho jedálnička.

5 vedecky podložených faktov, prečo jesť cícer

Cícer ako zdroj vitamínov, minerálov a vlákniny môže ponúknuť celý rad zdravotných výhod. Napríklad pomáha pri regulácii hmotnosti, zlepšuje trávenie a znižuje riziko vzniku niektorých chorôb.

Okrem toho má táto strukovina vysoký obsah bielkovín a je vynikajúcou náhradou mäsa v mnohých vegetariánskych a vegánskych jedlách. Tu je 10 dôkazmi podložených zdravotných výhod cíceru.

Cícer je nabitý živinami

Táto strukovina v sebe skrýva veľa bielkovín, vlákniny a tiež vitamíny a množstvo minerálnych látok: vitamín B6, B9, fosfor, mangán, draslík, horčík, selén, železo, meď, zinok a tiamín.

Zabudnuté strukoviny vašich starých mám, poznáte ich?

Cícer nás zasýti na dlhší čas

Proteín a vláknina v cíceri môžu udržať našu chuť do jedla pod kontrolou. Spomaľujú trávenie, čo podporuje sýtosť. Potvrdzuje to i malá štúdia, ktorá zistila, že tí, ktorí jedli cícerový humus ako popoludňajšie občerstvenie, zaznamenali 70 % zníženie chuti do jedla a 30 % zvýšenie sýtosti.

Cícer pomáha pri chudnutí

Keďže nás táto strukovina dokáže nasýtiť na dlhší čas, pomáha nám pri chudnutí. Proteín v cíceri znižuje našu chuť do jedla a to nám pomôže znížiť príjem potravy počas dňa.

V jednej štúdii mali tí, ktorí jedli pravidelne cícer, o 53 % menšiu pravdepodobnosť, že budú mať index telesnej hmotnosti (BMI) nad 30 a väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať nižší obvod pása ako tí, ktorí cícer nejedli.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Vláknina a proteín môžu pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Je to preto, že vláknina spomaľuje vstrebávanie sacharidov, čím podporuje stabilnú hladinu cukru v krvi a nie prudký nárast. Konzumácia potravín bohatých na bielkoviny môže tiež pomôcť udržať zdravú hladinu cukru v krvi.

V istej malej štúdii konzumácia 1,25 šálky (200 gramov) cíceru potlačila zvýšenie hladiny cukru v krvi po jedle až o 36% v porovnaní s konzumáciou 2 krajcov bieleho chleba.

Cícer prospieva tráveniu

Táto strukovina vďaka vysokému obsahu vlákniny zlepšuje naše trávenie. Vláknina v cíceri je väčšinou rozpustná vo vode, čo znamená, že sa zmieša s vodou.Rozpustná vláknina môže pomôcť zvýšiť počet zdravých baktérií v čreve a zabrániť premnoženiu nezdravých baktérií. To môže viesť k zníženiu rizika vzniku takých chorôb, ako je napríklad rakovina hrubého čreva či syndróm dráždivého čreva.