5 výhod pestovania zeleniny na balíkoch slamy

5 výhod pestovania zeleniny na balíkoch slamy Zdroj foto: Pexels

Je naozaj možné pestovať zeleninu aj na neúrodnej pôde? Vďaka metóde pestovania zeleniny na balíkoch slamy určite áno. Spoznajte jej ďalšie výhody.

Počuli ste už o záhrade na balíkoch slamy? Autorom tejto metódy pestovania zeleniny je Joel Karsten z Mineapolisu, ktorý sa snažil umožniť pestovanie užitočných plodín i v mestách. Netradičná záhrada má oproti tým tradičným niekoľko výhod. Spoznajte, aké konkrétne. Možno vás presvedčia.

Ako a prečo pestovať biele reďkovky

Výhody pestovania zeleniny na balíkoch slamy

Menej okopávania

Jednou z najhlavnejších výhod, ktoré mnohí z vás najviac ocenia, je menej práce. To znamená tiež, že táto metóda vám zároveň ušetrí čas. Takúto záhradu nemusíte obrábať, plevať burinu či prácne zalievať. Postačí vám zavlažovanie pomocou kvapkovej hadice.

Pestovanie kdekoľvek – aj na neúrodnej pôde

Ďalšou významnou výhodou pestovania zeleniny na balíkoch slamy je, že záhradu môžete mať kdekoľvek. To znamená aj na neúrodnej pôde. Balíky slamy totiž umiestňujete na povrch pôdy, čiže nemá vplyv na vašu úrodu. Slamenú záhradu si môžete ľubovoľne premiestňovať každý rok kdekoľvek. Podmienkou je iba slnečné miesto s dostatkom vlahy.

Metóda, ktorá šetrí váš chrbát

Zvýšená výsadba na balíkoch slamy znamená, že sa počas prác na záhrade nemusíte tak zohýbať. Dokonca, ak dodržíte vhodný odstup, môže byť takáto záhrada riešením aj pre vozičkárov.

Úrodu môžete zberať už o týždeň skôr

Vďaka tomu, že sa slama rozkladá, vzniká teplo, ktoré urýchli rast plodín. Ak pestujete zeleninu takouto metódou, budete mať teda úrodu o týždeň skôr.  

Skvelá úroda

Pri pestovaní na balíkoch slamy sa môžete tešiť nielen skoršej úrode ale aj bohatšej oproti bežnému spôsobu. Rizikové faktory sú totiž minimálne. Nehrozia vám napríklad choroby pôdy, jej vyčerpanie, premočenie a tým vznik hnilobných procesov.

V ďalšom článku vám prezradíme konkrétne kroky, ako pestovať na balíkoch slamy.