6 liečivých rastlín, ktoré sú aj krásne, I.časť

zoznam liečivých rastlín Zdroj foto: Pixabay

Kde nájdeme byliny, ktoré nás vyliečia? Existujú kvety, ktoré sú nielen krásne na pohľad, ale majú aj liečivé účinky. Prinášame vám 6 liečivých rastlín, ktoré sú aj krásne.

V dnešnej dobe sme zvyknutí, ak nás niečo bolí, siahnuť po tabletke. Ale čo ak existujú liečivé rastliny, ktoré nás dokážu vyliečiť aj bez použitia chemikálií v našom tele? Ľudových liečiteľov môžeme nájsť nielen v lesoch, ale aj na našich záhradách. Ich účinky sú prírodné a nemusíme sa obávať nežiadúcich účinkov. Farmaceutické lieky sa vyrábajú aj z bylín, prečo si teda doma nezaobstarať vlastnú lekárničku?

1. Vrbica vŕbolistá

Táto zaujímavá bylina, pripomínajúca výhonky konárov vŕby, na ktorom rastú ružovo fialové kvety, kvitne od konca júna do polovice septembra. Najviac sa jej darí vo vlhkom prostredí a zasadiť si ju môžete aj doma na záhrade blízko rybníku. V lesoch by ste ju našli pri zurčiacich potokoch, kde bude mať dostatok vlhkosti pre svoj rast. Vrbica sa v ľudovom lekárstve dodnes používa na zastavenie krvácania pri vonkajších poraneniach. Ak sa ju teda rozhodnete pestovať u seba na záhrade, vedzte, že vám poslúži ako rýchly pomocník pri malých poraneniach. Jej mladé výhonky boli používané aj ako zelenina a z jej kvetov sa vyrábalo farbivo, ktoré sa používalo na cukrárenský priemysel.

Spestrite si sychravé počasie kúskom leta! Ako pestovať palmy doma?
Pečeňovník, Zdroj foto: Pixabay
Zdroj foto: Pixabay

2. Pečeňovník trojlaločný

Inak nazývaný aj jaterník je rastlina sfarbená do modrofialova (vo vzácnych prípadoch do biela), ktorej listy pripomínajú tvar srdca a narastá do výšky pätnásť centimetrov. Rastie v nížinách listnatých stromov. Pečeňovník je liečivou rastlinou kvôli saponínom a glykozide, ktoré v sebe obsahuje. Odvar z tejto byliny sa používa, ako odvodzuje už názov tohto kvetu, pri ochoreniach pečene a žlčníka, ale aj ako močopudný prostriedok.

Pozor! Tieto izbové rastliny sú nebezpečné pre psy a mačky
Kosatec
Kosatec nemecký, zdroj foto: Pixabay

3. Kosatec nemecký

Kosatec kvitne v apríli až máji. Ide o vysokú rastlinu, ktorá je u nás pestovaná hlavne na okrasu pre svoj netradičný vzhľad v parkoch a záhradách. Miestami ju nájdete rásť aj nadivoko. Jej kvety sú veľké, modré až fialové a nádherne voňajú. Kosatce sa používajú od najstarších čias ako liečivé rastliny pri kataroch horných dýchacích ciest, ale aj pri chorobách žlčníka.