6 vecí, ktoré ste netušili o záhradných trpaslíkoch

6 vecí, ktoré ste netušili o záhradných trpaslíkoch zdroj: pixabay.com

Záhradní trpaslíci môžu príjemným a milým spôsobom ozdobiť vašu záhradu. Je dôležité vybrať správne, nech to nevyznie gýčovo. Nebudeme sa však baviť o tom, ako správne vybrať záhradného trpaslíka (koniec-koncov, je to na osobnom vkuse každého z vás), ale prezradíme vám 6 vecí, ktoré ste netušili o záhradných trpaslíkoch.

Sú omnoho starší, ako si myslíte

Na prvý pohľad sa môže zdať, že boom záhradných trpaslíkov nastal v 50-tych či 60-tych rokoch, kedy tento “výstrelok” začal byť zásadnejším spôsobom využívaný, no sú omnoho staršie. Ich pôvod sa datuje do roku 1872, za ich rodisko sa považuje Nemecko.

V Nemecku sa stále tešia extrémnej obľube

Z Nemecka prichádzajú a v tejto západoeurópskej krajine sa aj v súčasnosti záhradní trpaslíci tešia veľkej obľube. Odhadom v nemeckých záhradách nájdeme až okolo 25 miliónov záhradných trpaslíkov. Tak to je už riadne číslo.

Americká produkcia sa zastavila počas druhej svetovej

Aj tretí fakt, ktorý v súvislosti so záhradnými trpaslíkmi uvádzame, veľmi úzko súvisí s Nemeckom. Americká produkcia záhradných trpaslíkov sa zastavila počas druhej svetovej vojny.

záhradný trpaslík
zdroj: pixabay.com

Sú zakázané na jednej z najznámejších svetových výstav

No nie všade sa záhradní trpaslíci tešia tak veľkej obľube ako v rodnom Nemecku. Zaujímavosťou je, že jedna z najznámejších svetových výstav The Chelsea Flower Show ich striktne zakazuje. Až na výnimku, ktorá bola udelená v roku 2013 na počesť výročia trpaslíka.

16 námorníckych dekorácií na vašu chalupu

Sú súčasťou starej tradície zvanej Gnome Roaming

Vezmite záhradného trpaslíka zo susedného dvora a pravidelne zverejňujte jeho fotky z jeho ciest. Dokonca sa už záhradný trpaslík takýmto spôsobom dostal aj na južný pól. Túto starú tradíciu možno poznáme z filmu Amelie či reklamných kampaní Travelocity.

Majú svoju svätyňu

Tradícia záhradných trpaslíkov je prastará a niekde ich dokonca považujú takmer za sväté bytosti. Svoju svätyňu majú v Severnom Devone. The Gnome Reserve, alebo rezervácia záhradných trpaslíkov obsahuje 2 000 rozličných trpaslíkov. Ide o veľmi obľúbenú turistickú atrakciu.