8 prospešných účinkov špargle na naše zdravie

Liečivé účinky špargle aj proti rakovine Šaprgľa pomáha aj proti rakovine, Zdroj foto: Pixabay.com

Zázračnú silu špargle poznali už v dávnej minulosti. Dnes k nej znovu obraciame svoju pozornosť. Najmä kvôli jej účinnej sile v boji proti rakovine.

Už v 4.storočí pred naším letopočtom obhajoval Hippokrates liečivú silu špargle. Neskôr bola táto zelenina využívaná ako liek proti mnohým zdravotným ťažkostiam. Napríklad v boji proti kašľu, chorobám obličiek či srdca. K nám sa, odborne nazývaná asparagus officinalis, dostala až v 17. storočí z východných krajín z oblastí Čierneho mora.

Pred viac ako 5 tisíc rokmi si ľudia špargľu obľúbili, a to z mnohých dôvodov. Tešili sa na ňu labužníci vysokých vrstiev v Číne, Egypte, starom Grécku i Ríme. Kráľ slnka – Ľudovít XIV, jej chuti a povesti prepadol natoľko, že mu ju museli servírovať každý deň. Aké účinky má na naše zdravie?

Egreše: Ovocie z vašej záhrady nabité vitamínmi a minerálmi

Účinný „čistič“

Špargľa pomáha odvodňovať, čím sa telo zbavuje škodlivín a znižuje sa krvný tlak. Za túto reakciu je zodpovedný, okrem iných látok, predovšetkým draslík a aromatická látka kyselina asparágová.

Potrava pre naše srdce

Draslík patrí aj medzi dôležité minerály, ktoré sú potrebné pre zdravé srdce a výkonné svaly. Podporuje činnosť srdca a upravuje vysoký krvný tlak.

Zázvor a jeho benefity pre naše zdravie a krásu

Prečisťuje krv

Špargľa je zelenina, ktorá má zásaditý charakter, preto je skvelým pomocníkom pri problémoch s prekyslením organizmu. Vysoká zásaditosť je účinná aj pri znižovaní kyslosti krvi a pomáha čistiť tkanivá a svaly od odpadových látok.

Artritída a reumatizmus

Jedinečná fytochemikália v špargli, ktorá má protizápalové účinky, pomáha pri úľave s artritídou a reumatizmom.

Liečivý levanduľový olej: Pripravte si ho doma

Šedý zákal

Antioxidant a glutathion nachádzajúci sa v tejto zelenine, predchádza rastu sivého zákalu a iným očným problémom.

Afrodiziakum

Špargľa, okrem svojich zázračných liečivých účinkov, podporuje sexuálny apetít a pôsobí ako zaručené afrodiziakum pre mužov aj ženy.

Cukrovka

Zdravé minerály v špargľovej šťave z nej robia dôležitú potravinu pre ľudí, ktorí potrebujú kontrolovať svoju úroveň cukru v krvi. Nemala by však byť konzumovaná tými, ktorí trpia pokročilými ochoreniami obličiek.

Rakovina

Špargľa je základný zdroj antioxidantov a glutathionu, ktoré môžu predísť obávanému nádorovému ochoreniu. Dokonca sa čoraz častejšie objavujú názory, že je zázračným liekom proti rakovine. Okrem vysokého obsahu antioxidantov je za jej liečivé účinky zodpovedná aj bielkovina nazývaná histon, o ktorej sa verí, že je účinná pri kontrole rastu buniek.