9 receptov na domáce čistiace prostriedky, I. časť

domáce čistiace prostriedky Zdroj foto: https://diyjoy.com

Ak hľadáte nejaké prírodné produkty, pomocou ktorých môžete vyčistiť váš domov, tak ste na správnej adrese. V nasledujúcom článku sa recepty na domáce čistiace prostriedky.

Čistiace prostriedky s prírodnými prísadami sú šetrnejšie k životnému prostrediu a aj k nám. V obchodoch ich však nájdete málo, alebo sú dosť drahé. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si takýchto pomocníkov môžete urobiť doma. Nechajte sa inšpirovať.

Prírodné tablety do umývačky riadu

Vedeli ste, že doma si môžete vyrobiť aj tablety do umývačky riadu? Sú šetrné a navyše účinné. Tu je recept, ktorý hravo zvládnete aj vy.

Čo potrebujete?

Jedlá sóda – tento výkonný čistiaci prostriedok zvyšuje pH pri čistení, čím pomáha rozložiť jedlo a mastnotu, a zmäkčuje vodu, čím znižuje škvrny, takže vaše poháre a strieborné predmety. budú lesklé a žiarivé.

Soľ – tvrdá voda môže zanechávať škvrny na čistom kuchynskom riade; pridanie soli zmäkčuje vodu a znižuje nepríjemné škvrny.

Kyselina citrónová  – tento všestranný čistiaci prostriedok posilňuje umývací prostriedok do umývačky riadu. Pomáha zbaviť sa nalepeného jedla, rozpúšťa usadeniny tvrdej vody  a pomáha pri hladkom oplachovaní na konci cyklu.

Citrusový éterický olej –  dodá skvelú sviežu vôňu.

Budeme potrebovať:

Šálku sódy bikarbóny
1/4 šálky soli
1/2 šálky kyseliny citrónovej v prášku
Pridajte 40 kvapiek éterického oleja z citrusov a počas miešania pridajte 2-3 polievkové lyžice vody.

Postup:

Zo surovín vyrobte homogénnu zmes. Na miešanie použite drevenú lyžicu alebo varechu. Zmes navrstvíte do silikónovej formy. Na rovnomerné rozotretie vám dobre poslúži chrbát lyžice. Nechajte uschnúť a stvrdnúť cez noc. Potom uzavrite do vzduchotesnej nádoby. Nezabudnite si tablety označiť štítkom, aby si tablety do umývačky riadu vaši najmenší nezmýlili s cukríkmi.

Akú zeleninu je vhodné vysadiť na jeseň?

Domáci čistiaci prostriedok na dlaždice v kúpeľni

Budeme potrebovať:

1/2 šálky jedlej sódy
6 kvapiek éterického oleja z čajovníka
6 kvapiek éterického oleja podľa vlastného výberu
voda
Stará kefka na čistenie zubov.

Postup:

Prísady zmiešajte a pred nanášaním na dlaždice ich zvlhčte vodou v rozprašovači. Naneste pomocou zubnej kefky a nechajte pôsobiť 5 minút. Potom zotrite.

Leštidlo na nábytok

Budeme potrebovať:

0,500 litra vody
1 lyžica epsomskej soli
20 kvapiek éterického oleja z mäty

Postup:

Prísady zmiešať a naliať do rozprašovača.

Nabudúce si povieme, ako vyrobiť napríklad tablety, vďaka ktorým budete mať čistú toaletu.