Categories: Recepty a nápady

9 skvelých tipov pre alergikov, ako zvládnuť peľovú sezónu

Peľová sezóna je v plnom prúde. Veľmi náročné obdobie pre alergikov. Prinášame vám deväť skvelých tipov, ako peľovú sezónu možno prežiť čo najlepšie.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) radí alergie na štvrtú pozíciu v poradí chorôb vo svete. Výrazné zastúpenie medzi alergiami majú peľové, ktoré sužujú aj množstvo Slovákov.

Štatistiky hovoria jasnou rečou, peľovými alergiami trpí až tretina ľudí. Príznaky peľovej alergie sú veľmi nepríjemné, sťažujú dýchanie, zhoršujú kvalitu života. Peľová alergia sa nedá liečiť, no existuje niekoľko tipov, ktoré pomôžu nepríjemné príznaky zmierňovať.

9 skvelých tipov pre alergikov, ako zvládnuť peľovú sezónu

1. Užívajte pravidelne lieky predpísané lekárom v presných množstvách. Potrebné je lieky užívať počas celej peľovej sezóny. Kľúčovým pravidlom je pravidelnosť.

2. Znižujte kontakt s alergénmi čo najviac to ide. Vetrajte skoro ráno alebo večer pred spaním, keď je koncentrácia alergénov v ovzduší najnižšia. Prechádzky si plánujte podľa možnosti po daždi a určite nie počas silného vetra.

3. Sledovanie peľového spravodajstva vám výrazne uľahčí život. Podľa údajov si môžete plánovať prechádzky, výlety, šport a podobne.

4. Určite si odpustite počas peľovej sezóny prechádzky v parkoch či na lúkach medzi 11. a 16. hodinou, kedy je koncentrácia peľu v ovzduší najvyššia.

zdroj: pixabay.com

5. Ochrana počas peľovej sezóny musí byť dôsledná. To znamená šoférovanie so zatvorenými oknami, slnečné okuliare na očiach, prikrývka hlavy v podobe šiltovky, baretky a podobne.

6. Po príchode z vonkajšieho prostredia sa ihneď prezlečte do domáceho oblečenia. Vonkajšie oblečenie dôkladne vyprášte, dajte si sprchu.

7. Závesy, záclony a koberce sú lapače prachu, peľu či iných nečistôt z ovzdušia. Zbavte sa ich. Antialergické vankúša a paplóny by mali byť samozrejmosťou každého alergika. Rovnako ako protipeľové sieťky. Pomôžu aj čističky vzduchu v domácnosti.

8. Keď vás chytí typický alergický záchvat, začnete smrkať, kýchať, pália a svrbia vás oči, dôkladne si umyte tvár, nos i oči studenou vodou a dajte si kvapky do nosa.

9. Pozor aj na niektoré potraviny ako napríklad med, ovocné čaje či niektoré druhy ovocia, ktoré môžu byť nositeľmi peľu.

Mercurial8

Recent Posts

Tieto koreniny zaraďte do jedálnička, ak chcete byť zdraví

Dochutia a navyše dokážu byť prospešné pre náš organizmu. Tieto koreniny zaraďte do jedálnička a…

3 hodiny ago

Ako odlíšiť larvy motýľov a chrobákov?

Spoznajte užitočné rady, ktoré sa hodia záhradkárom i milovníkom prírody. Ako odlíšiť larvy motýľov a…

1 deň ago

Trávenie počas Vianoc: Tieto bylinky vás zachránia po ťažkých jedlách

Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…

2 dni ago

Škodia vonné sviečky zdraviu? Pravda, ktorú potrebujete vedieť

Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…

3 dni ago

Netradičné vianočné recepty: Chutné a zdravé alternatívy pre každého

Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…

4 dni ago

Ako sa počas Vianoc starať o zdravie pečene: Praktické tipy na zdravšie sviatky

Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…

5 dní ago