Aké práce v záhrade nás čakajú v máji

Aké práce v záhrade nás čakajú v máji Zdroj foto: Depositphotos

Zistite, aké práce v záhrade nás čakajú v nadchádzajúcom mesiaci. 

Máj je mesiacom, kedy príroda naplno rozkvitá a záhradkári majú možnosť tešiť sa z krásy svojej práce. Aby ste mali úspešný záhradný rok, je dôležité vedieť, aké práce v záhrade vás čakajú a ktoré činnosti sú kľúčové pre úrodnú a zdravú záhradu.

Príprava pôdy

Máj je ideálny čas na prípravu pôdy pre letné plodiny. Je dôležité, aby bola pôda dobre prevzdušnená a obohatená o organické hnojivá. Odstráňte burinu, ktorá by mohla konkurovať vašim rastlinám o živiny a vodu.

Výsadba a presádzanie

V tomto mesiaci je vhodné vysádzať mnohé druhy kvetov, zeleniny a byliniek. Do zeme môžete sadiť napríklad rajčiaky, papriky, cukety a baklažány. Nezabudnite na kvety ako sú petúnie, begónie či slnečnice, ktoré prinesú do vašej záhrady farbu a život.

Starostlivosť o trávnik

Trávnik si v máji vyžaduje zvýšenú pozornosť. Pravidelné kosenie, hnojenie a zavlažovanie ho pomôže udržať v dobrom stave. Ak trávnik vykazuje znaky poškodenia, môže byť potrebné holé miesta nanovo vysiať alebo spraviť lokálne opravy.

Máte na trávniku fľaky? Toto sú príčiny

Ochrana rastlín

So zvyšujúcimi sa teplotami sa zvyšuje aj aktivita škodcov. Je dôležité pravidelne kontrolovať rastliny a prijímať opatrenia proti škodcom ako sú slimáky, húsenice alebo vošky. Používajte prírodné metódy ochrany, ako sú neemový olej alebo mydlový roztok.

Aké práce v záhrade nás čakajú v máji
Zdroj foto: Depositphotos

Zavlažovanie

Máj môže priniesť teplejšie a suchšie dni, preto treba zabezpečiť dostatočné zavlažovanie záhrady. Vyhýbajte sa zalievaniu počas najteplejšej časti dňa, aby ste predišli vyparovaniu vody.

Mulčovanie

Mulčovanie je skvelý spôsob, ako udržať vlhkosť v pôde, potlačiť rast burín a zlepšiť kvalitu pôdy. Použite organický mulč ako sú kôra, slama alebo rozdrvené listy.

Údržba záhradného náradia

Nezabudnite sa postarať aj o svoje záhradné náradie. Pravidelná údržba, ako je čistenie, brúsenie a olejovanie, zabezpečí, že vaše náradie bude dlho v dobrom stave a pripravené na prácu v záhrade.

V máji je teda v záhrade veľa práce, ale súčasne je to aj obdobie, kedy sa môžete tešiť z rastúcej krásy vašej záhrady. Správnou plánovanou prácou a starostlivosťou o pozemok si môžete užívať bohatú úrodu a nádherné kvety celé leto.