Aké práce v záhrade treba urobiť v novembri

Aké práce v záhrade treba urobiť v novembri Zdroj foto: Depositphotos

Správny záhradkár nezaháľala ani v novembri. Spoznajte, na čo treba myslieť.

Nadchádzajúci november a s ním aj chladnejšie počasie môže pre niektorých znamenať koniec sezóny. To však neznamená, že je čas odložiť záhradkárske rukavice. Naopak, práve teraz je vhodná príležitosť pripraviť záhradu na posledné zimné obdobie a zabezpečiť, aby bol nasledujúci rok úrodný. Tu je niekoľko kľúčových úloh v novembri, ktoré by ste mali urobiť.

Lístie a kompostovanie

V prvom rade treba pohrabať napadané lístie z trávnika a záhonov. Môžete ho použiť na vytvorenie kompostu spolu s iným organickým materiálom.

Príprava pôdy

Vyčistite záhony od burín a iných nežiaducich rastlín.
Môžete tiež vašu pôdu obohatiť o kompost alebo iné organické látky, aby ste zabezpečili dostatok živín pre jednoročné rastliny.

Vysaďte si na záhrade menej známe ovocniny, tu sú tipy

Orezávanie a zakrytie rastlín

Orezávajte stromy a kríky, aby ste odstránili mŕtve alebo poškodené konáre. Takisto je potrebné zakryť citlivé rastliny, aby ste ich chránili pred mrazom.

Výsadba cibuľovín a niektorých rastlín

November je ideálnym mesiacom na výsadbu cibuľovín ako sú tulipány, krokusy a narcisy, ako aj niektorých rastlín, ako je cesnak.

Aké práce v záhrade treba urobiť v novembri
Zdroj foto: Depositphotos

Údržba náradia

Myslite aj na svoje náradie a predtým, ako ho uskladníte, treba ho dať do poriadku. Očistite, naostrite a naolejujte ho, aby bolo pripravené na jar.

Príprava kompostu

Pokračujte v kompostovaní a prípadne si zriaďte nový kompostér.

Zalievka

Napriek chladnejšiemu počasiu nezabudnite pravidelne zavlažovať svoje rastliny, najmä tie, ktoré ste nedávno zasadili.

Kontrola a ochrana pred škodcami

Skontrolujte svoju záhradu, či v nej nespozorujete prítomnosť škodcov a chorôb a podniknite potrebné kroky na ich odstránenie.

Plánovanie na budúci rok

Využite tento čas na plánovanie zmien v záhrade, ktoré by ste chceli urobiť na budúci rok.

Pri práci na záhrade v novembri je dôležité myslieť na to, že sa treba teplo obliecť. Pracujte počas dňa, keď je svetlo a uistite sa, že máte pri sebe všetko náradie. November môže byť skvelým mesiacom na to, aby ste sa postarali o svoju záhradu a pripravili ju na nasledujúci rok.