Ako a prečo čistiť izbové rastliny, tu sú dôležité zásady

Ako a prečo čistiť izbové rastliny, tu sú dôležité zásady Zdroj foto: Depositphotos

Záprašané izbovky nebudú rásť a nebude sa im dariť tak, ako má. Ako a prečo čistiť izbové rastliny? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Vedeli ste, že čistenie vo vnútri pestovaných rastlín je pre ich správny rast dosť dôležité? Ako a prečo čistiť izbové rastliny? Tu je niekoľko skutočností, ktoré možno ovládate.

Dôvody, prečo čistiť izbovky

Rastliny dýchajú prostredníctvom listov a svojich stoniek. Ak sú ich časti znečistené, neprospieva to ich správnemu rastu. Najčastejšími látkami, ktoré sa usádzajú na listoch sú prach, minerály, ktoré obsahuje príliš tvrdá voda, ale aj nečistoty pochádzajúce od škodcov, ktoré napadli vašu rastlinu.

Ďalší dôvod, prečo utierať izbovky, je jednoduchý. Vyzerajú omnoho krajšie.

Najčastejšie otázky, ako sa starať o izbové rastliny v zime

Domáci čistiaci roztok na izbové rastliny

Spray na čistenie rastlín môžete kúpiť v obchode, alebo si ho vyrobiť a to z ingrediencií, ktoré bežne nájdete doma. Tu je recept:

150 ml bieleho octu
2 litre vody
5-10 kvapiek netoxického saponátu na riad
Fľaša s rozprašovačom, mäkká čistiaca handrička a vedro alebo veľký hrniec.

Ako čistiť izbové rastliny

Pri jemnom nánose prachu vám stačí použiť prachovku. Najlepšia je z mikrovlákna, pretože sa dá ľahko umyť. No svoju úlohu splní aj mäkká handrička navlhčená vodou.

Menšie izbové rastliny môžete vložiť do kuchynského drezu a postriekajte ich pripraveným domácim postrekom. Postačí, ak to budete robiť raz alebo dvakrát za mesiac. Vaše rastliny sa takto pekne zbavia nánosu prachu, ktorý im bráni dýchať.

Ak sú izbovky príliš veľké, zmes nastriekajte na rastlinu pomocou rozprašovača a nechajte odkvapkať. Ak vám to počasie umožňuje, najmä počas teplejších mesiacov, môžete rastliny vyniesť von a tam ich postriekať. Kvety však takto neošetrujte, ak je vonku horúce slnko, zima, mráz alebo fúka silný vietor. V prípade, keď to robíte v interiéri, nezabudnite si chrániť podlahy.

Izbové rastliny, ktoré majú veľké listy, sa čistia jednoduchšie. Tam stačí, ak na každý jeden list nastriekate pripravenú zmes a opatrne zotriete handričkou.

Dôležitá rada na koniec: Rastliny nečistite v noci. Práve vtedy totiž väčšina izboviek vykonáva fotosyntézu, a nechce byť pritom rušená.