Ako bojovať proti škodcom v záhrade? Tu sú spôsoby

Ako bojovať proti škodcom v záhrade? Tu sú spôsoby Zdroj foto: Depositphotos

Či už máte ovocnú záhradu, zeleninovú záhradu alebo okrasnú záhradu, bežne sa stretávate s nemilou záležitosťou a to útokmi najrôznejších chorôb či škodcov. Ako bojovať proti tejto pliage? 

Chemické a biologické zbrane

Nie, nemusíte sa báť. Nebudeme sa baviť o teroristických útokoch, ale o ochrane vašej záhrady. Na ochranu rastlín v poľnohospodárstve, lesníctve aj záhradníctve pred útokmi chorôb, húb, škodcov a burín sa používajú chemické alebo biologické pesticídy.

Aký je medzi nimi rozdiel a ako fungujú?

Chemické prípravky na ochranu rastlín sú ďalším spôsobom, ako bojovať proti škodcom. Bývajú zmesou pozostávajúcou z jednej alebo viacerých účinných látok doplnených o ďalšiu látku. Vďaka tejto kombinácii sa dosiahne požadovaný ochranný efekt. Biologické pesticídy sú biotechnickým organizmom, živým organizmom, ktorý poskytuje ochranný účinok rastlinám. Takýmto spôsobom si ochráňte svoju záhradu.

Aké prípravky v boji proti škodcom použiť?

Insekticídy, fungicídy, herbicídy, lapače a signalizátory. Trh ponúka množstvo rôznych druhov produktov. Nenechajte sa zbytočne zmiasť, v každom prípade sa poraďte s odborníkmi, ktorí majú dlhoročné skúsenosti a správne vás zorientujú. Je dôležité vybrať si správny postrek, aby ste dosiahli účinnú ochranu a zároveň nepoškodili vaše rastliny.

Ako bojovať proti škodcom v záhrade? Tu sú spôsoby
Zdroj foto: Depositphotos

Insekticídy

Sú chemickou látkou určenou na ničenie hmyzu a iných článkonožcov (vošky, puklice, slivušky,…). Konkrétny insekticíd môže byť formulovaný tak, aby zabil, zmiernil, odpudil alebo poškodil jeden alebo niekoľko druhov hmyzu. Rôzne insekticídy fungujú rôznymi spôsobmi. Niektoré poškodzujú skelet hmyzu, niektoré zas fungujú na nervový systém a podobne. Medzi najbežnejšie používané insekticídy patria karbamáty, pyretroidy a organofosfáty.

Fungicídy

Sú druhom pesticídov, ktoré zabíjajú alebo bránia rastu húb a ich spór. Môžu byť použité na kontrolu húb poškodzujúcich rastliny vrátane plesne. Fungicídy fungujú rôznymi spôsobmi, ale väčšina z nich poškodzuje bunkové membrány húb alebo interferuje s produkciou energie v bunkách húb. Ľudskou rečou – fungicídy sú skvelé v boji s hubami a plesňami.

Modlivka v našej záhrade: Škodca či užitočný hmyz?

Herbicídy

Sú druhom pesticídov určených na ničenie nežiaducich rastlín, teda používajú sa na boj proti burinám. Zabíjajú určité ciele, pričom ale požadovanú plodinu ponechávajú relatívne nepoškodenú. Niektoré druhy herbicídov sú založené na rastlinných hormónoch.

Lapače a signalizátory sú účinné v boji proti lezúcemu hmyzu. Efektívne chránia stromy pred samičkami piadiviek či pred mravcami. Vďaka lapačom zredukujete výrazne výskyt vošiek.