Spoznajte spôsoby, ako chrániť rastliny pred mrazom. Týchto 12 overených a jednoduchých metód pomôže udržať vašu záhradu zdravú.
Keď sa dni skracujú a teploty začínajú klesať pod nulu, záhradníci často čelia obavám, ako udržať svoje rastliny v bezpečí. Mrazy totiž dokážu cez noc zničiť celé mesiace práce. Zvlášť nežné trvalky, tropické rastliny a mladé sadenice sú vystavené riziku, ak im neposkytneme primeranú ochranu. Ako chrániť rastliny pred mrazom, aby sme zachovali krásu svojej záhrady aj v najchladnejších mesiacoch roka? Tu je niekoľko dobrých rád.
Nízke teploty môžu poškodiť bunky rastlín, spôsobiť zmenu farby listov, deformácie a vo vážnych prípadoch aj úplné odumretie rastliny. Náhla vlna mrazov môže zničiť kvety, ovocie a dokonca aj celé plodiny. Preto je dobré byť pripravený a zistiť spôsoby, ako chrániť rastliny pred mrazom. Napríklad pomocou týchto metód:
Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako chrániť rastliny, je premiestniť ich do tepla. Črepníkové kvety sú obzvlášť náchylné na mráz, pretože ich korene nie sú chránené pôdou. Preto ich presunieme do zimnej záhrady, garáže, skleníka alebo na verandu. Uistíme sa, že miesto nie je príliš teplé, aby rastliny nezačali rásť skôr, než príde jar.
Ak nemáme dostatok priestoru, môže sa oplatiť zakúpiť mini-skleník alebo obaliť kvetináče bublinkovou fóliou.
Mulčovanie je jednoduchá a efektívna metóda na ochranu rastlín pred mrazom. Vrstva mulča – napríklad slama, kôra, lístie alebo kompost – pomáha zadržiavať teplo v pôde. Aplikujeme ho okolo koreňov rastlín, aby sme ich izolovali od chladného vzduchu.
Tip: Ak mám veľa opadaného lístia, môžeme ho využiť ako prírodný mulč. Okrem ochrany pred mrazom zlepší aj kvalitu pôdy.
Niektoré trvalky, ako georgíny alebo begónie, sú príliš citlivé na chladné teploty. Pred príchodom mrazov ich preto treba vykopať zo zeme a uložiť na suché, chladné a tmavé miesto. Cibuľky a hľuzy skladujeme v krabiciach naplnených pieskom alebo pilinami, aby sme ich ochránili pred vysušením.
Pre citlivé rastliny je záhradnícke rúno ideálnou voľbou. Zakryjeme ním jednotlivé rastliny alebo celé záhony. Rúno vytvára bariéru proti chladu, pričom umožňuje prenikanie vzduchu a svetla. Ak nemáme rúno, môžeme použiť aj staré prikrývky, plachty alebo bublinkovú fóliu.
Na ochranu vyšších rastlín postavíme okolo nich konštrukciu z kolíkov a na ňu upevníme krycí materiál.
Na ochranu mladých rastlín a sadeníc sú vynikajúce záhradnícke zvony. Môžeme ich zakúpiť alebo si vyrobiť vlastné z plastových fliaš. Zvony udržiavajú teplo a chránia rastliny pred mrazom, vetrom a dažďom.
Pre ochranu rastlín je kľúčové správne umiestnenie. Preto jemné rastliny vysádzame na miesta chránené pred vetrom, napríklad k múru orientovanému na juh, ktorý počas dňa absorbuje teplo a v noci ho vyžaruje. Takisto pomáha výsadba pod veľké vždyzelené stromy alebo v rohoch záhrady, kde sú rastliny menej vystavené mrazu.
Pozor: Vyhnime sa výsadbe citlivých rastlín na miesta, ktoré dostávajú priame ranné slnko. Rýchle rozmrazovanie môže poškodiť ich púčiky a listy.
Počas zimy rastliny nevyžadujú toľko vody ako v lete. Znížime preto frekvenciu polievania, aby sme zabránili zamrznutiu vody okolo koreňov. Pred zalievaním vždy skontrolujeme vlhkosť pôdy – ak je príliš mokrá, polievanie vynecháme.
Mladé stromy sú zraniteľné voči mrazom, ktoré môžu spôsobiť popraskanie ich kôry. Ochrániť ich môžeme tak, že kmene stromčekov obtočíme záhradníckym rúnom alebo jutovinou. Táto ochrana im pomôže prežiť zimu bez poškodenia.
Zalievanie rastlín ráno môže prekvapivo pomôcť. Vlhká pôda udržiava teplo lepšie ako suchá, čím vytvára prirodzenú izolačnú vrstvu. Polievanie večer však nie je vhodné, pretože voda môže zamrznúť a poškodiť korene.
Najlepšou prevenciou je výber rastlín, ktoré sú prirodzene odolné voči chladu. Mrazuvzdorné druhy dokážu bez problémov prežiť aj kruté zimy, čím ušetríme čas a námahu na ich ochranu.
Ak máme skleník, uistíme sa, že je dostatočne izolovaný. Môžeme použiť bublinkovú fóliu na okná alebo pridať vrstvu mulča okolo základne skleníka. Skleník pomáha chrániť mladé sadenice a citlivé rastliny pred najväčšími mrazmi.
Ak nemôžeme črepníky presunúť dovnútra, obalíme ich bublinkovou fóliou alebo jutovinou. Tým zabezpečíme izoláciu koreňov a znížime riziko ich zamrznutia. Nádoby môžeme umiestniť aj na nožičky alebo tehly, aby voda odtekala a rastliny v nej nestáli.
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…
Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. …
Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti…
Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú…
Nasledujúci nápad si zamilujete. Nielenže vám umožní recyklovať odpad, ale získate aj pekný vianočný stromček…