Ako efektívne zavlažovať trávnik?

ako polievať trávnik zdroj: pixabay.com

Ako správne zavlažovať trávnik, aby prosperoval a vyzeral k svetu? Určite to nie je štýlom, polejem keď ma napadne. Aj tak jednoducho vyzerajúca vec, ako je zavlažovanie trávnika, má svoje pravidlá a zákonitosti, ktoré je potrebné dodržiavať, ak sa chcete kochať krásnym zeleným podkladom.

Kedy zavlažovať trávnik?

Ak zbadáte, že váš trávnik má sivastú časť alebo sa vám zdá, že je matne zelený, hovorí vám, že potrebuje vodu. Skontrolovať to môžete tiež chôdzou po trávniku. Ak vaše stopy rýchlo nezmiznú, znamená to, že trávnik nemá potrebnú vlhkosť. Odporúča sa zavlažovanie v dopoludňajších hodinách (do 10:00). Je to najlepší čas pre trávnik, je chladnejšie, bývajú pokojnejšie vetry, takže voda môže lepšie preniknúť do pôdy a byť absorbovaná koreňmi trávy skôr, ako sa odparí.

Ak nemáte inú možnosť, ako zalievať trávnik v popoludňajších či večerných hodinách, skúste to medzi 16. a 18. hodinou. Zaujímavosťou je, že trávniky sú odolnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Trávniky, o ktoré je správne postarané, môžu prežiť bez vody aj niekoľko týždňov. Iste, trávnik zhnedne, no akonáhle ho pokropí dažďová voda, zotaví sa a vráti do pôvodnej kondície.

watering-watering-can-man-vietnam-162637
zdroj: pexels.com

Koľko vody je potrebné?

Vo všeobecnosti sa odporúča 10 až 15 litrov vody na meter štvorcový trávnika. Praktické je odsledovať, koľko vody vášmu trávniku prospieva. Určite je lepšie zavlažovanie trávnika dažďovou vodou ako vodou z vodovodnej siete. Jednak je to prírodnejší variant, ekologickejší aj ekonomickejší a váš trávnik sa vám určite poďakuje. Aj vaša peňaženka.

V horúcich dňoch mnohí záhradkári polievajú trávnik často a menším množstvom vody. Je to chyba. Odborníci odporúčajú v horúcich dňoch polievať menej často, za to však výdatnejším množstvom vody.

Plánujete zakladanie trávnika? Na toto nezabudnite

Záleží aj na type pôdy

Zavlažovanie trávnika závisí aj od typu pôdy. Každý druh pôdy má inú schopnosť akumulovať vlahu. V tomto smere sú najlepšie hlinité pôdy, ktoré udržiavajú vlahu najdlhšie a najlepšie. Vlaha sa ľahko odparí z piesčitých typov pôdy, ktoré sú pórovitejšie ako hlinité typy pôdy. Dostatok vlahy udržiavajú ílovité typy pôdy, tá je však viazaná na pôdne čiastočky a tak pre rastliny je ťažšie dostupná.