Ako mať krásne anjelské trúby? Toto treba vedieť

ako pestovať anjelské trúby zdroj foto: Pixabay.com

Tento kvet je svojou krásou neprehliadnuteľný.  Ak sa však chceme tešiť z jeho krásy, treba pre to spraviť niekoľko vecí.

Brugmansiu väčšina z nás pozná pod ľudovým názvom anjelské trúby. Ide o drevité trvalky s veľkými  ovisnutými kvetnými kalichmi, ktoré bývajú pýchou mnohých záhrad.  Často si ich mýlime s durmanmi. Od nich sa však líšia v tom, že durmany nepatria medzi trvalky.

Brugmansie majú kvety rôznej veľkosti a farieb. Vedeli ste, že farba kalichov nezávisí len od odrody, ale aj od teploty ovzdušia? Platí to najmä v lete. Čím sú teploty vyššie, tým je odtieň kvetov sýtejší.

Kvetinová záhrada na zjedenie: Vypestujte si jedlé kvety!

Ako mať krásne anjelské trúby

V prvom rade platí, aby ste rastlinu nenakupovali príliš skoro a zvolili radšej brugmansiu dopestovanú v našich podmienkach. Najlepší čas na sadenie týchto krásnych kvetov na našej záhrade je koniec mája.

ako mať krásne anjelské trúby
Zdroj foto: pixabay.com

Po zakúpení je potrebné kvet poriadne zavlažiť na cca dva týždne umiestniť aj s kvetináčom do polotieňa. Potom môžete presadiť na záhon.

Ak máte anjelské trúby, ktoré ste prezimovali, ešte pred presadením skontrolujte korene rastliny. Zahnívajúcu alebo odumretú koreňovú časť radšej odstráňte. Potom brugmansiu vložte do črepníka s čerstvou zemou, nezabudnite na drenážnu vrstvu. Rastlina potrebuje teplé miesto, ale nevystavujte ju hneď priamym slnečným lúčom.

Kvety v závesnom koši, aké druhy použiť?

Vhodné podmienky na pestovanie

Ideálny substrát na pestovanie brugmansií má pH vyššie ako 6. Čo sa týka zálievky, kvet miluje vlahu, ale pozor, nemal by stáť vo vode. Premokrená pôda im neprospieva.

Brugmansia vám bude krásne kvitnúť, ak jej nezabudnete dopriať živiny a už pri presadení ju pohnojíte.

Tento kvet nedokáže odolávať mrazom, preto ešte na jeseň ho treba preniesť na svetlé miesto s teplotou 8 až 15 °C.