Ako mať zdravé rajčiaky až do jesene

Ako mať zdravé rajčiaky až do jesene Zdroj foto: Našazáhradka.sk/MM

Mnohí z vás určite zažili, že napriek starostlivosti o paradajky ich úrodu ničí pleseň. Ako mať zdravé rajčiaky až do jesene? Máme pre vás zopár dobrých rád.

Najobávanejšou chorobou, ktorá napáda rastliny rajčín je bezpochyby pleseň rajčiaková. Dokáže totiž za krátky čas zlikvidovať celú rastlinu. A to aj napriek vašej dôslednej starostlivosti. Existuje však niekoľko spôsobov, ako mať zdravé rajčiaky až do jesene.

Čo je to pleseň rajčiaková

Ešte predtým, ako začnete proti nej bojovať, treba najskôr túto chorobu spoznať. Pleseň rajčiakovú spôsobuje huba Phytophthora infestans, ktorá je známym problémom aj na zemiakoch v podobe plesne zemiakovej. Preto sa neodporúča pestovať paradajky v blízkosti zemiakov. Huba sa šíri najmä v daždivom počasí, preto v prípade roku s dostatkom zrážok buďte zvlášť opatrní.

Závažné plesňové ochorenia, ktoré ničia vaše paradajky

Príznaky plesne rajčiakovej

Výskyt tohto ochorenia sa najčastejšie prejavuje škvrnami na listoch, ktoré sa rýchlo zväčšujú. V ďalšom štádiu sa môžu objaviť sivohnedé škvrny aj na plodoch. Tieto škvrny prenikajú až do dužiny a zelené plody potom sčernejú. Pleseň sa ďalej rozšíri na stonky, ktoré hnednú, až celé rastliny odumierajú.

Dôležitá je prevencia

Pre vznik plesne a klíčenie jej spór je dôležité, aby nastalo trojhodinové ovlhčenie listov. Z toho vyplýva, že na suchých listoch sa spóry neuchytia a choroba sa nikdy nerozšíri. Dobre vetrané a ku koreňom zalievané rajčiaky v skleníkoch alebo fóliovníkoch relatívne spoľahlivo ochránite. Nepotrebujete pritom použiť akékoľvek postreky. Treba byť však opatrný pri zatváraní skleníka. Na konci leta sú totiž typické teplotné rozdiely medzi dňom a nocou a v dôsledku toho sa na listoch môže vytvoriť rosa. Dá sa tomu zabrániť, ak skleník vetráte aj počas noci, a to aj za cenu nižšej nočnej teploty. 

Niekedy sa osvedčuje pestovať paradajky vo veľkých kvetináčoch pri južnej stene domu či pod strieškou. Nahriata stena naviac vyrovnáva nočný pokles teploty.

Ďalším spôsobom, ako predísť plesni rajčiakovej a mať zdravé rastliny paradajok až do jesene, je pestovanie odolnejších odrôd voči ochoreniam. Takou je napríklad kolíkový rajčiak Crimson Crush F1.

Chemické postreky proti plesni

Keď už sa to inak nedá a musíte siahnuť po chémii, bojovať s týmto problémom môžu pomôcť nasledujúce prípravky: Kuprikol 50, Kocide 2000 či Tanos 50 WG a ďalšie.