Zdroj foto: Našazáhradka.sk/MM
Mnohí z vás určite zažili, že napriek starostlivosti o paradajky ich úrodu ničí pleseň. Ako mať zdravé rajčiaky až do jesene? Máme pre vás zopár dobrých rád.
Najobávanejšou chorobou, ktorá napáda rastliny rajčín je bezpochyby pleseň rajčiaková. Dokáže totiž za krátky čas zlikvidovať celú rastlinu. A to aj napriek vašej dôslednej starostlivosti. Existuje však niekoľko spôsobov, ako mať zdravé rajčiaky až do jesene.
Ešte predtým, ako začnete proti nej bojovať, treba najskôr túto chorobu spoznať. Pleseň rajčiakovú spôsobuje huba Phytophthora infestans, ktorá je známym problémom aj na zemiakoch v podobe plesne zemiakovej. Preto sa neodporúča pestovať paradajky v blízkosti zemiakov. Huba sa šíri najmä v daždivom počasí, preto v prípade roku s dostatkom zrážok buďte zvlášť opatrní.
Závažné plesňové ochorenia, ktoré ničia vaše paradajkyVýskyt tohto ochorenia sa najčastejšie prejavuje škvrnami na listoch, ktoré sa rýchlo zväčšujú. V ďalšom štádiu sa môžu objaviť sivohnedé škvrny aj na plodoch. Tieto škvrny prenikajú až do dužiny a zelené plody potom sčernejú. Pleseň sa ďalej rozšíri na stonky, ktoré hnednú, až celé rastliny odumierajú.
Pre vznik plesne a klíčenie jej spór je dôležité, aby nastalo trojhodinové ovlhčenie listov. Z toho vyplýva, že na suchých listoch sa spóry neuchytia a choroba sa nikdy nerozšíri. Dobre vetrané a ku koreňom zalievané rajčiaky v skleníkoch alebo fóliovníkoch relatívne spoľahlivo ochránite. Nepotrebujete pritom použiť akékoľvek postreky. Treba byť však opatrný pri zatváraní skleníka. Na konci leta sú totiž typické teplotné rozdiely medzi dňom a nocou a v dôsledku toho sa na listoch môže vytvoriť rosa. Dá sa tomu zabrániť, ak skleník vetráte aj počas noci, a to aj za cenu nižšej nočnej teploty.
Niekedy sa osvedčuje pestovať paradajky vo veľkých kvetináčoch pri južnej stene domu či pod strieškou. Nahriata stena naviac vyrovnáva nočný pokles teploty.
Ďalším spôsobom, ako predísť plesni rajčiakovej a mať zdravé rastliny paradajok až do jesene, je pestovanie odolnejších odrôd voči ochoreniam. Takou je napríklad kolíkový rajčiak Crimson Crush F1.
Keď už sa to inak nedá a musíte siahnuť po chémii, bojovať s týmto problémom môžu pomôcť nasledujúce prípravky: Kuprikol 50, Kocide 2000 či Tanos 50 WG a ďalšie.
Ak hľadáte novinky do vašej okrasnej záhrady, vajgélia je ten pravý okrasný krík, ktorý by…
Africká kráska, ktorá vytvára nádherné vodopády kvetov. Ako dosiahnuť tento unikát? Poradíme vám niekoľko trikov…
Aj okrasná záhrada v máji vyžaduje starostlivosť. Tu sú rady, na čo sa zamerať. (viac…)
Robotická kosačka ušetrí váš čas a zaistí dokonale upravený trávnik bez námahy. Zistite, ako si…
Kandizovanie ovocia sa javí ako náročný proces, no nie je to celkom tak. Vyskúšajte naše…
Vedeli ste, že lienky v záhrade sú nenahraditeľní pomocníci, na ktorých často zabúdame, no bez nich…