Ako na odolné plazivé trávy, ako je pýr? Toto zaberie

Ako na odolné plazivé trávy, ako je pýr? Toto zaberie Zdroj foto: Pixabay

Aj vy ste tento rok strávili hodiny vytrhávaním odolných burín? Dá sa to aj inak? Ako na odolné plazivé trávy, ako je napríklad pýr, vám poradíme v nasledujúcich riadkoch. 

Plazivé trávy, ak ich necháme, tak veľmi rýchlo prevezmú moc nad našim záhonom a ukradnú živiny pestovaným plodinám. Na zabíjanie tráv existujú rôzne metódy. Väčšina z nás uprednostňuje netoxické spôsoby. Veď nečudo, nechceme predsa jesť produkty vypestované v pôde, kde je chémia. Ako na odolné plazivé trávy, ako je pýr?

Čo sú plazivé trávy?

Plazivé trávy sa šíria podzemkami, preto je tak ťažké sa ich zbaviť. Dokonca dokážu prekonať dlhú cestu a preniknúť popod plot či inú zábranu, ktorá nás má chrániť pred burinami. Ďalším dôvodom, prečo sa im darí prežiť, aj keď ich vytrháte, je fakt, že koreň je veľmi dlhý a stále si v sebe uchová dosť živín, aby vyhnal novú rastlinu. Preto na úplné zničenie tejto trávy musíte vytrhnúť celý koreň, čo nie je vôbec ľahké.

Domáce prostriedky na ničenie buriny, ktoré sú ekologické

Ako odstrániť plazivé trávy

Ak už sa pýr dostal do našej záhrady, nie je to dobrá správa a jeho odstránenie vyžaduje dosť práce. No nie je to nemožné.

Stará dobrá metóda kopania

Ide síce o najprácnejšiu metódu, ale za to osvedčenú. Treba ju vykonať na konci sezóny, čiže práve teraz. Dá sa síce robiť aj v polovici sezóny, ale musíme byť opatrní, aby sme nepoškodili korene pestovaných rastlín. Ako na to? Začnime kopať, kde je výhonok trávy nad zemou, odstránime všetky povrchové trávy a taktiež každý centimeter podzemku. Tento spôsob je vhodné kombinovať pre istotu s nasledujúcou metódou solarizácie.

Solarizácia

Túto metódu môžeme vykonať samostatne alebo ju použiť po rozkopaní záhrady. Ako na to? Po pozbieraní úrody zo záhrady prikryte celý záhon priesvitnou fóliou. Na okrajoch ju dobre pripevníme. Keďže plazivé trávy bývajú dosť rozrastené, solarizácia pôdy ( a teda ich vyhubenie) môže trvať niekoľko mesiacov.

Ako sa zbaviť púpav a dôvody, prečo to nerobiť

Vriaca voda

Táto metóda funguje na malých plochách, ale nie je účinná proti semenám, podzemným častiam alebo veľkým plochám. Dá sa použiť napríklad na trávu, ktorá rastie medzi dlaždicami chodníka a podobne.

Vrstvenie

Táto metóda trvá dlho, ale je účinná. Vrstvenie sa vytvára najlepšie, keď zakladáme vyvýšený záhon. Na jeho spodok dáme kartón a noviny, pokračujeme stredne veľkými kameňmi a až potom dávame pôdu a mulč. Podrobnejšie sme hovorili o vytváraní vyvýšených záhonov tu: