Ako natrieť zhrdzavený kov

ako natrieť zhrdzavený kov Zdroj foto: Pixabay

Materiál, ktorý podľahol korózii, môžeme zachrániť jeho premaľovaním. V článku sa dozviete tipy, ako natrieť zhrdzavený kov.

Keď vidíme zhrdzavený kov, pomyslíme si, že sa už nedá zachrániť. Stará zhrdzavená bránka, vedrá, sudy a iné predmety, ktoré sa vyskytujú v našich záhradách a domovoch. Ale v niektorých prípadoch, ak nie je kov štrukturálne nestabilný a nezrúti sa, môžeme s ním aj naďalej pracovať. Stačí, ak takýto predmet budete revitalizovať správnym vyčistením a potriete náterom. Ako natrieť zhrdzavený kov?

Originálne vertikálne záhrady pre kutilov

Čo k tomu budete potrebovať

Náradie a potrebné vybavenie, ako sú drôtená kefa, brúsny papier, tmel, rukavice, ochranu na oči a nos, kladivo, materiály, farbu na báze vody alebo oleja, špeciálny základný náter proti korózii, odmasťovač alebo denaturovaný alkohol a nakoniec, správne inštrukcie:

kov, brána
Zdroj foto: Pixabay
  1. Odstráňte uvoľnenú hrdzu pomocou drôtenej kefy ako aj všetku farbu.
  2. Keď odstránite najviac zhrdzavené časti, klepnite na kov zľahka kladivom, aby ste zistili, či je dostatočne pevný na to, aby ste ho mohli natrieť farbou. Zvyčajne sa pri klepnutí kladivom uvoľnia zhrdzavené časti materiálu. Ak kov zostane po kope, pokračujte ďalej.
  3. Prebrúste zhrdzavený kov, aby ste vyhladili povrch a odstránili posledné časti hrdze. Použite aj brúsny papier.
  4. Vyčistite povrch kefovým nástavcom z vysávača. Aby ste odstránili mastnotu a olej z kovu, použite odmasťovač alebo denaturovaný lieh. Je ťažké dosiahnuť čistý povrch bez prebytkov hrdze, takže cieľom je odstrániť čo najviac nečistôt a prachu.
  5. Po očistení kovu a zaschnutí hrdzavejúcej plochy použite špeciálny základný náter a nastriekajte ho na hrdzavú oblasť. Naneste tenkú vrstvu a vyhnite sa kvapkaniu pomimo. Mnoho takýchto prípravkov sú po prvom nanášaní číre, potom sčernejú. Náter nechajte sušiť najmenej 24 hodín.
  6. Po zaschnutí naneste vrchný náter. Niektoré vrstvy hrdze vyžadujú iba vrchný náter na báze oleja a nepotrebujú farbu na vodnej báze. Treba sa riadiť inštrukciami. Ak je základný náter čierny, bude treba naniesť ešte ďalšie tri alebo štyri vrstvy, aby ste dosiahli potrebnú farbu.