Ako odrezať staré konáre ovocných stromov

ako odrezať staré konáre Zdroj foto: Pixabay

Ešte predtým, ako stromy začnú pučať, je dobré očistiť ich od starých konárov. Ako odrezať suché vetvy tak, aby sme strom nepoškodili, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

5 krokov, ako odrezať staré a suché konáre stromov

Ešte stále je vhodný čas očistiť ovocné stromy od starých a suchých konárov. Aby ste zabezpečili vašim drevinám čo najlepšiu úrodu a nepoškodili ste ich, treba ovládať niekoľko vecí a dodržať pár zásad.

Každý konár má na základe konárový krúžok. Ten má veľa kambia, ktoré vytvára pletivo zaplňujúce rany. Tie sa po niekoľkých rokoch uzavrú a zahoja. Keďže konárový krúžok slúži na ochranu stromu, mali by sme sa snažiť zachovať ho.

Zvoľte si vhodný nástroj

Budeme potrebovať štetec, žabku a rámovú pílku. Na odrezanie hrubého konára použijeme rámovú pílku s prestaviteľným listom. List nastavíme podľa postavenia konára tak, aby zostal nepoškodený konárový krúžok medzi konármi. Najideálnejšie je nasadiť ho šikmo. Ešte pred samotným rezaním treba rezné nástroje dobre očistiť.

Ako rezať a tvarovať hrušky pre krásnu úrodu?

Smer rezania konára

Začíname rezať oddola nahor. Konár sa nesmie pri zrezávaní vylomiť pod vlastnou hmotnosťou, ani sa nemá natrhnúť kôra. Najskôr ju odrežeme odspodku asi do tretiny. Potom konár dorežeme zvrchu. Vzhľadom k spodnému rezu pílku trocha odsadíme. Pozor, stromy by sme nemali rezať, keď mrzne.

Odrezanie kýpťa

Po odrezaní konára vám zostane kýpeť, ktorý treba celkom odstrániť.  Šikmým nasadením pílky sa ušetrí konárový krúžok.

Ošetrenie reznej rany

Rany po odrezaní je potrebné ošetriť, a to tak, že okraje rany po pílke začistíme žabkou, aby boli zvonka hladké. Na okraji rany leží tesne pod kôrou spomínané kambium. Ide o vrstvu buniek, ktoré sa ďalej delia, kým rana zarastie.

Zatretie okraja rany

Posledným krokom je zatretie okraja rany. Po reze pílkou sa totiž kambium odkryje, preto je potrebné, aby ste otvorený vonkajší okraj rany potreli prostriedkom na hojenie rán. Takto zabránite vysychaniu kambia. Vnútornú plochu dreva nechajte neošetrenú.