Problém, ktorý sa najčastejšie objavuje v prípade vlhkosti. Čo je to biela pleseň a ako ju odstrániť z dreva skôr ako bude neskoro? Čítajte tu.
Biela pleseň môže byť problémom každej budovy alebo majiteľa domu. Ak máte podozrenie, že sa objavil u vás doma alebo v kancelárii problém s bielou plesňou, musíte okamžite podniknúť potrebné kroky na jej odstránenie. Ako odstrániť bielu pleseň z dreva? Prezradíme vám v nasledujúcich riadkoch. Najskôr však treba spoznať svojho nepriateľa.
Ide o bielu práškovú hubu, ktorá je zložená z rôznych druhov plesní. V závislosti od typu infikovaného povrchu môžu tieto huby vytvárať biely, zelený alebo sivý povlak na povrchu materiálu. Rovnako ako väčšina plesní, aj bielej plesni sa darí v oblastiach s vysokou vlhkosťou, ako sú sprchy, pivničné vlhké priestory, suterény a steny obydlí vystavené nadmernej vlhkosti. Pleseň sa môže rýchlo šíriť, pokiaľ má spoľahlivý zdroj potravy, ako je celulóza (vyrobená zo škrobu a cukru), ktorá sa nachádza vo väčšine výrobkov z dreva. Vďaka tomu sú podlahy, trámy, drevený nábytok, palubové obklady a stropy obľúbenými miestami pre výskyt bielej plesne.
Zbavte sa mravcov raz a navždy, tieto triky zaberúRovnako ako väčšina druhov plesní, aj biela pleseň ničí štrukturálnu integritu domu alebo budovy tým, že rozkladá jej základy. Rovnako ako čierna pleseň, aj biela pleseň môže spôsobiť veľa zdravotných problémov, ako sú infekcie dýchacích ciest, závraty, alergické reakcie, bolesti hlavy a podráždenie očí alebo pokožky. Pleseň je tiež obzvlášť nebezpečná pre tých, ktorí majú astmu.
V prípade väčších plôch si treba zavolať na pomoc odborníka, ktorý vám postihnuté miesta ošetrí. Ak však máte poškodené plesňou len malé plochy, môžu vám pomôcť nasledujúce rady.
Ešte pred samotným odstraňovaním plesní sa treba pri práci chrániť. To znamená nasadiť si ochranné okuliare, gumené rukavice, obliecť si košeľu s dlhým rukávom a podobne. Je dôležité, aby ste tiež vetrali. Ak sa dá poškodený materiál vyniesť von, urobte tak. Ak nie, pootvárajte aspoň okná.
V ďalšom kroku postihnutú oblasť vysajte. Vysávanie môže pomôcť pri čistení plesní minimalizovaním počtu voľných spór, ktoré sa šíria hneď, ako miesto začnete umývať.
Potom materiál umyte. Na čistenie plesnivého miesta použite mydlo, vodu a kefu s jemnými štetinami. Ak pracujete so surovým drevom, plesnivú oblasť môžete utrieť handričkou na textil s malým množstvom bielidla. Ak pracujete so sadrokartónovými doskami, na čistenie formy používajte iba mäkkú handru, aby nedošlo k poškriabaniu materiálu.
Prípravok, ktorý pomáha odstrániť bielu pleseň si pripravíte zo sódy bikarbóny a vody. Nasypte sódu a vodu do rozprašovača a nechajte prášok rozpustiť. Roztok nastriekajte na plesnivý povrch a potom vydrhnite jemnou kefkou alebo mäkkou handričkou.
Ďalším účinným prostriedkom na odstránenie plesní je destilovaný ocot. Skúste postriekať infikované miesto neriedeným destilovaným bielym octom a postrek nechať na plesni pôsobiť aspoň hodinu. Po zaschnutí môžete povrch utrieť mäkkou handričkou.
Po ošetrení bude možno potrebné postihnuté miesto obrúsiť, najmä ak pracujete s dreveným povrchom. Pomocou brúsneho papiera alebo brúsneho nástroja odstráňte zvyšok plesnivého dreva alebo iného povrchu a v prípade potreby ho znovu vymaľujte.
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…
Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…