Zdravé recepty z trniek aj proti hnačke a vysokému tlaku

Zdravé recepty z trniek aj proti hnačke a vysokému tlaku Zdroj foto: Depositphotos

V predchádzajúcom článku sme si hovorili o prospešných účinkoch týchto modrých plodov. Dnes vám prinášame zdravé recepty z trniek, ktoré pomôžu pri liečbe viacerých neduhov. 

Zistite zdravé recepty z trniek, ktoré poznali už naše staré mamy a otcovia. Ak máte problémy s trávením po ťažkých veľkonočných jedlách, siahnite po nasledujúcom elixíry a ďalších prospešných receptoch.

Zdravé trnky z vašej záhrady. Vysaďte si vlastné kry

Liečivý likér na podporu trávenia

Na jeho výrobu budeme potrebovať:

1 liter domácej pálenky, rumu či vodky, 5 klinčekov, jedno drievko škorice, 300 g kryštálového cukru, 1 liter čerstvých plodov trnky, 250 ml prevarenej a vychladnutej vody.

Postup prípravy:

Plody dobre umyjeme, popučíme a spolu s kôstkami dáme do väčšieho zaváracieho pohára. Pridáme klinčeky, škoricu a dolejeme alkohol podľa chuti. Premiešame, uzavrieme a 6 týždňov necháme odležať. Po scedení si pripravíme sirup, a to tak, že kryštálový cukor rozmiešame vo vode, až kým sa nerozpustí a nalejeme tekutinu do likéru. Premiešame a naplníme ním čisté fľaše, ktoré skladujeme na tmavom a chladnom mieste. Užívame trikrát denne jednu polievkovú lyžicu.

Ústna voda na zápaly ďasien

Budeme potrebovať:

2 polievkové lyžice čerstvých alebo sušených plodov trnky, 1 liter vody.

Postup prípravy:

Čerstvé či sušené plody vložíme do menšieho hrnca, prilejeme vodu a dáme na mierny oheň. Varíme 20 minút. Odstavíme a ďalších dvadsať minút lúhujeme. Po precedení počas dňa niekoľkokrát kloktáme, až kým sa ďasná nezahoja.

Likér na hnačku a vysoký krvný tlak

Nasledujúci likér pomáha upraviť vysoký krvný tlak, naše trávenie, ale tiež metabolizmus. Zmierňuje zápalové reakcie, účinkuje pri nechutenstve a tiež je dobrý pri zvýšenej psychickej záťaži.

Budeme potrebovať:

800 ml pálenky, 100 g čerstvých plodov trniek, 2 polievkové lyžice medu.

Postup prípravy:

Plody trnky rozpučíme a aj s kôstkami dáme do veľkého zaváracieho pohára. Zalejeme pripravenou pálenkou. Odložíme na mesiac na tmavé miesto. Zmes občas pretrepeme. Po uplynutí určenej doby tekutinu precedíme a pridáme med, ktorý dôkladne rozmiešame. Likér treba užívať denne po jednej lyžici najlepšie nalačno.