Ako odvodniť záhradu? Postavte si francúzsky odtok

Ako odvodniť záhradu? Postavte si francúzsky odtok Zdroj foto: Depositphotos

Máte na svojom pozemku problém so stojatou vodou? Prezradíme vám, ako odvodniť záhradu.

Prebytočná povrchová voda môže na vašom pozemku napáchať množstvo škôd. Ak hľadáte spôsob, ako odvodniť záhradu, ste na správnom mieste.

Problém s povrchovou vodou môže nastať vtedy, keď susedov pozemok je položený vyššie ako ten váš a voda z jeho záhrady tak steká na vašu. To je však len jeden možný dôvod, prečo máte premočenú záhradu. Ak chcete odvodniť pozemok, bude si to vyžadovať isté povrchové úpravy. napríklad francúzsky odtok je bežné a lacné riešenie.

3 závažné problémy s koreňmi stromov v záhradách

Čo je francúzsky odtok?

Je to štrkom naplnená priekopa, ktorá býva navyše vystlaná krajinnou tkaninou, aby sa pôda a bahno nedostali do štrku. Zatiaľ čo niektoré typy týchto odtokov obsahujú perforovanú odtokovú rúru (tiež nazývanú odtokové dlaždice) a môžu byť pokryté trávou, tradičný francúzsky odtok je jednoduchý, obsahuje len štrk bez odtokovej rúry.

Ako odvodniť záhradu? Postavte si francúzsky odtok
Zdroj foto: Depositphotos

Ako urobiť francúzsky odtok

Najskôr treba premyslieť, kadiaľ budete odtok viesť. Mal by byť umiestnený v časti záhrady, kde je voda najviac premočená. Je dôležité tiež určiť, kde vyviesť prebytočnú vodu. Zvážte aj praktické dôsledky odkrytého štrkového kanála na dvore: Ako môže ovplyvniť dopravnú cestu, celkový vzhľad pozemku či miesta na relax vo vašej záhrade.

V ďalšom kroku treba získať súhlas okolia. To znamená, ak má váš odtok vývod na verejné priestranstvo, či blízko susedovho pozemku, pre dobré vzťahy si overte, či to nebude nikomu prekážať.

Francúzsky odtok musí byť naklonený, aby odvádzal vodu na miesto určenia. Odporúča sa minimálny sklon 1 percento (to znamená pokles o 1 cm na každých 100 cm dĺžky). Príliš prudký svah však nie je ideálny. Čím je sklon strmší, tým sa zvyšuje rýchlosť vody a môže viesť k väčšej erózii v oblasti vypúšťania.

Potom si natiahnite šnúru, ktorú pripevníte kolíkmi. Podľa nej budete kopať priekopu. Vytvorte výkop tak hlboký, ako chcete. Napríklad 150 metrov dlhý výkop môže byť 2 až 3 metre hlboký na začiatku a 4 až 5 metrov hlboký na výstupnom bode (za predpokladu, že prirodzený svah je relatívne plochý).

Výkop vyložte tkaninou. Oba konce zaistite. Potom priekopu zasypte drenážnym štrkom a povrch zarovnajte.