Ako pestovať a starať sa o husľový fikus

Ako pestovať a starať sa husľový fikus Zdroj foto: Depositphotos

Husľový fikus, známy vedecky ako Ficus lyrata, je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín vďaka svojim impozantným, lesklým listom s výraznou žilnatinou, ktoré pripomínajú tvar huslí.

Husľový fikus môže byť skvelým doplnkom vašej domácnosti, ak ho umiestnite do vhodnej nádoby na podlahe, kde má priestor rásť. S potenciálom dosiahnuť výšku až 3 metre v interiéri, husľový fikus pridáva zelenú sviežosť do akéhokoľvek priestoru. Ako sa oň starať, aby bol zdravý a krásny?

Správne podmienky na pestovanie

Husľový fikus pochádza z tropických pralesov Afriky, kde sa mu darí v teplých a vlhkých podmienkach. Preto môže byť pre pestovateľa v interiéri výzvou napodobniť tieto podmienky. Avšak s trochou starostlivosti a úpravou prostredia môže váš fikus prosperovať aj doma.

Svetlo: Táto rastlina vyžaduje jasné, filtrované svetlo. Priame slnečné svetlo môže byť príliš intenzívne a môže spôsobiť spálenie listov, preto je ideálne umiestniť váš fikus v miestnosti s množstvom rozptýleného svetla. Pravidelné otáčanie rastliny zabezpečí rovnomerný rast a zabráni jej nakloneniu smerom k svetelnému zdroju.

Ako pestovať husľový fikus
Zdroj foto: Depositphotos

Voda: Husľový fikus preferuje mierne vlhkú pôdu, ale nie je dobré nechať korene dlhodobo v mokrom substráte. Zalievajte, keď je vrchná pôda na šírku palca suchá, čo zabraňuje nadmernému zalievaniu a možnej hnilobe koreňov. V zimných mesiacoch, keď je rastlina v období spánku, znížte frekvenciu zalievania.

Vlhkosť a teplota: Ideálna teplota pre husľový fikus je medzi 15 až 29 °C. Rastlina potrebuje vysokú vlhkosť, preto pravidelné rosenie alebo použitie zvlhčovača vzduchu môže pomôcť simulovať tropické prostredie. Vyhnite sa umiestneniu rastliny blízko klimatizácie alebo kúrenia, ktoré môžu spôsobiť náhle zmeny teploty a následný stres rastliny.

Pergola či prístrešok ako neoceniteľná súčasť záhrady

Starostlivosť a údržba

Čistenie listov: Na udržanie lesku listov a zabezpečenie dostatočného prístupu svetla pre fotosyntézu je dôležité listy pravidelne čistiť vlhkou handričkou. To tiež pomáha predchádzať napadnutiu škodcami.

Hnojenie: Počas vegetačného obdobia (jar až jeseň) aplikujte hnojivo bohaté na dusík podľa pokynov na obale. V zime hnojenie obmedzte, keďže rastlina rastie pomalšie.

Prerezávanie: Pravidelné prerezávanie poškodených alebo odumretých listov a konárov podporuje zdravý rast a estetický vzhľad rastliny. Prerezávaním môžete tiež stimulovať hustejší rast tým, že odstránite vrch hlavnej stonky.

Prevencia problémov: Dbajte na to, aby ste rastlinu chránili pred náhlymi zmenami teploty, preplachovali pôdu na odstránenie nahromadenej soli a zabezpečili dostatočnú vlhkosť, aby sa predišlo problémom spojeným so suchým vzduchom.

Pamätajte, že husľový fikus je toxický pre mačky a psy, takže ho umiestnite mimo dosahu domácich miláčikov.