Zdroj foto: Depositphotos
Ako pestovať koreňovú zeleninu zo semien. Poradíme vám niekoľko tipov.
Koreňová zelenina, ako je mrkva, petržlen, repa a reďkovka, prosperuje najlepšie, keď je zasadená priamo do pôdy, kde bude rásť, pretože má jemný koreňový systém, ktorý nemá rád presádzanie. Čo sa týka ostatných druhov zeleniny, môžete im trošku pomôcť, a to predpestovaním v interiéri. Veľká časť úspechu klíčenia a prípadného plodenia zrelej rastliny pochádza z teploty pôdy pri výsadbe semien.
Ak patríte medzi tých, ktorí radi užívajú čerstvé, domáce plody svojej práce v záhrade, pestovanie koreňovej zeleniny zo semien je skvelým spôsobom, ako si zabezpečiť zdravú a chutnú zásobu. Koreňová zelenina je bohatá na vitamíny a minerály, a preto je vhodná pre každého, kto si chce dopriať zdravú stravu. V tomto článku sa dozviete, ako začať pestovať koreňovú zeleninu a dosiahnuť skvelé výsledky.
Praktický návod, ako na predpestovanie priesad v bytePrvým krokom pri pestovaní koreňovej zeleniny je vybrať vhodné miesto vo vašej záhrade. Zelenina potrebuje dostatok slnečného svetla, takže sa pokúste vybrať miesto, kde bude slnko dostupné aspoň 6-8 hodín denne. Je tiež dôležité mať k dispozícii dobre odvodnenú pôdu, aby sa predišlo hnilobe koreňov.
Pred výsadbou semien si dôkladne pripravte pôdu. Odstráňte burinu a zem preorte, aby sa prevzdušnila. Pridajte organický kompost, aby ste pôdu obohatili o živiny.
Pre úspešné pestovanie je dôležité vybrať si kvalitné semeno. Skontrolujte dátumy exspirácie a vyberte odporúčaný druh koreňovej zeleniny pre vašu oblasť a podmienky.
Semená koreňovej zeleniny je potrebné pestovať v správnej hĺbke. Na vrecku s osivom by mala byť uvedená odporúčaná hĺbka výsadby ( 1 – 3 cm ). Semená pestujte v riadkoch so správnym odstupom, aby korene mali dostatok miesta na rast ( 25 – 35 cm ). Koreňová zelenina potrebuje na klíčenie 15 až 25 dní, petržlen 30 dní. Osivo mrkvy začína klíčiť už pri teplote pôdy 3 až 4 °C.
Po výsadbe dôkladne zavlažte pôdu. Koreňová zelenina potrebuje dostatok vlhkosti, preto pravidelne kontrolujte vlhkosť pôdy a zalievajte, ak je to potrebné. Dbajte na to, aby sa pôda nevysušila, ale zároveň sa vyhýbajte nadmernému zavlažovaniu, čo by mohlo spôsobiť hnilobu koreňov. Keď rastliny dosiahnu výšku okolo 15 cm, ručne ich prerieďte na vzdialenosť približne 5 cm, aby mali korene dostatok priestoru na rast.
Pestovanie kiwi: Dôvody, prečo váš 10-ročný krík neplodí:Počas rastu zeleniny je vhodné pravidelne hnojiť, aby ste zabezpečili dostatočné množstvo živín. Používajte organický hnoj alebo hnojivá špeciálne určené pre koreňovú zeleninu.
Monitorujte vašu záhradu a dôkladne sledujte prípadných škodcov alebo príznaky chorôb. Včasná identifikácia a riešenie problémov môže zachrániť vašu úrodu.
Koreňovú zeleninu je potrebné zbierať v správnom čase, keď dosiahne optimálnu veľkosť a chuť. Záleží však aj od odrody. Skorú mrkvu môžete zbierať už koncom mája. Nechajte si miesto na skladovanie v chlade a tme, aby zelenina vydržala čo najdlhšie.
Bývate v mestskom prostredí a napriek tomu si chcete dopestovať vlastné rastliny? Nevadí. Vlastná záhrada v meste je…
Práve teraz začínajú pučať a rozkvitať ruže, no často im stoja v ceste škodcovia. Ako na ošetrenie…
Liečivé účinky bazy čiernej poznali už naši predkovia. Poďme si pripomenúť, čo všetko dokáže. (viac…)
Ktoré jarné vône sú tento rok trendom? Vyskúšajte tipy od odborníkov, ktoré nádherne prevoňajú váš…
Žlté listy na hortenzii môžu znamenať niekoľko problémov. Odhaľte, o čo konkrétne ide. (viac…)
Kručinka farbiarska je nenáročná trvalka s liečivými účinkami a žiarivými žltými kvetmi. Zistite, ako na…