Ako pestovať lekná? Nie je to také ťažké

Ako pestovať lekná? Nie je to také ťažké Zdroj foto: Depositphotos

Tieto nádherné kvety môžete mať aj vy. Máme tipy, ako pestovať lekná, ktoré sú pomerne jednoduché.

Lekná sú nádherné vodné rastliny, ktoré dodajú každému jazierku alebo vodnej nádrži eleganciu a krásu. Jedným z najviac pestovaných druhov je lekno biele, známe svojimi veľkými bielymi kvetmi a kožovitými listami. Tu je jednoduchý návod, ako pestovať lekná.

Základné informácie o leknách

Lekno biele (Nymphaea alba) je ohrozená rastlina, ktorá rastie v našich podmienkach v stojatých vodách s hĺbkou aspoň 50 cm. Má dlhé stopkaté, kožovité listy a veľké biele kvety, ktoré sú obojpohlavné a dosahujú priemer až 20 cm. Kvitne od júna do augusta, pričom každý kvet vydrží maximálne sedem dní. Po opelení sa kvet ponorí pod hladinu, kde sa vyvíja a uvoľňuje semienka do vody.

Letný rez marhúľ: Zásady, ktoré treba poznať

Pestovanie lekien

Výber miesta: Lekná môžeme pestovať v umelých vodných nádržiach alebo jazierkach s hĺbkou minimálne 70 až 80 cm. Je dôležité, aby bolo miesto slnečné a chránené pred silnými vetrami.

Výsadba: Lekná pestujeme v drôtených košoch vyložených machom. Rastliny vysadíme do ťažšej zeminy, ktorú pokryjeme vrstvou piesku. Koše potom umiestnime do vody.

Rozmnožovanie: Lekná rozmnožujeme delením koreňov na jar, ideálne v apríli. Každý oddelený kúsok by mal mať aspoň jeden púčik.

Údržba: Lekná presádzame každých niekoľko rokov, aby sme zabezpečili ich zdravý rast. Odstraňujeme staré a poškodené listy i kvety, aby sme podporili nový rast.

Spestrite kvetinovú záhradu. Vysaďte tento kvet

Starostlivosť a ochrana

Lekno biele je chránená rastlina a je dôležité dodržiavať predpisy týkajúce sa jej ochrany. Okrem estetického prínosu má aj ekologický význam, preto je nevyhnutné pestovať ho s rešpektom k prírode.

Lekná sú skvelou voľbou pre každú záhradu s vodným prvkom. Pri správnej starostlivosti sa vám odvďačia krásnymi kvetmi a prinesú do vášho prostredia kúsok prírody a pokoja.