Ako pestovať melónovú peperómiu

Tejto perómii sa darí vo väčšine štandardných zalievacích zmesí, pokiaľ sú dobre odvodnené, ale dokážu zadržiavať aj určitú vlhkosť. Vyhnite sa pôde, ktorá je formulovaná pre rastliny, ktoré uprednostňujú suchšiu pôdu, ako sú kaktusy a sukulenty, pretože neabsorbuje dostatok vody na udržanie rastlín. Zmes rašeliny a perlitu v pomere 1:1 bude fungovať aj pri melónovej peperómii. Zdroj foto: Depositphotos

Táto rastlina má svojich priaznivcov vďaka svojim atraktívnym listom podobajúcim sa na vodný melón. Ako pestovať melónovú peperómiu?

Ako pestovať melónovú peperómiu

Táto atraktívna izbovka s trblietavými listami je veľmi pekná najmä vtedy, keď na ňu zasvieti slnko. Melónová peperómia alebo tiež melónová begónia pochádza z Južnej Ameriky. Ide o tropickú rastlinu, ktorá prirodzene rastie v podraste dažďového pralesa a mimoriadne dobre sa prispôsobí i pestovaniu v interiéri.

Ako ošetriť ovocné stromy po poškodení divokou zverov

Starostlivosť o melónovú peperómiu

Starostlivosť o túto izbovú rastlinu nie je ťažká, ale vyžaduje stále vlhkú a dobre priepustnú pôdu, čiže potrebuje pravidelnú zálievku. Ak máte vo zvyku zabúdať zalievať svoje rastliny celé týždne, táto rastlina nemusí byť pre vás tou najvhodnejšou, pretože peperómie sú rastliny milujúce vlhkosť. Kvitnú na jar a v lete, no vytvárajú nenápadné kvetné klasy. Niekedy sa oplatí tieto klasy odrezať, aby peperómia svoju energiu vložila do vytvárania krásnych nových listov.

Svetelné podmienky

Melónová begónia potrebuje miesto, kde bude dostávať jasné až stredné nepriame svetlo. Rastlina neznáša dlhodobé priame slnečné žiarenie, pretože jej listy sú náchylné na spálenie. Aj keď môže prežiť v horších svetelných podmienkach, bude sa jej menej dariť a slabšie rásť.

Ako pestovať melónovú peperómiu
Zdroj foto: Depositphotos

Nároky na pôdu

Tejto peperómii sa darí vo väčšine štandardných dobre priepustných zmesí, pokiaľ sú dobre odvodnené, ale dokážu zadržiavať aj určitú vlhkosť. Vyhnite sa pôde, ktorá je určená pre rastliny, ktoré uprednostňujú suchšiu pôdu, ako sú kaktusy a sukulenty, pretože neabsorbuje dostatok vody na udržanie rastlín. Zmes rašeliny a perlitu v pomere 1:1 bude fungovať aj pri melónovej peperómii.

Nároky na vodu

Medzi zalievaním ponechajte vrchných pár centimetrov vyschnúť a potom zalejte. Melónová peperómia je totiž citlivá na preliatie aj podmáčanie a tiež nemali by ste ju nechať vyschnúť alebo nechať stáť vo vode dlhší čas.

Nároky na hnojenie

Peperómie budú lepšie rásť, ak ich pravidelne prihnojíte počas vegetačného obdobia, preto im doprajte počas jari a leta každé 2-4 týždne vyvážené tekuté hnojivo.