Ako pestovať vres v kvetináči, na jar nezabudnite toto

Ako pestovať vres v kvetináči, na jar nezabudnite toto Zdroj foto: Deposiphotos

Táto vždyzelená rastlina poteší svojou krásou aj počas zimných mesiacov. Prinášame vám zopár rád, ako pestovať vres v kvetináči a kedy ho treba strihať.

Vresy sú krásnym spestrením mnohých záhrad a stávajú sa čoraz obľúbenejšou balkónovou kvetinou. Aj preto, že kvitnú vtedy, keď ostatné rastliny už stratili svoje čaro. Okrem toho bývajú nenáročné na pestovanie a odolné voči mrazom. Vres má kvety ružové, fialové alebo červené a drobné lístky, ktoré neopadajú ani na zimu. Sú tak ozdobou  i počas chladných mesiacov.

Ako pestovať vres v kvetináči

Vres potrebuje pre svoj rast priepustnú kyslú pôdu, čiže pH zeminy musí byť nižšia ako 5. Bude sa mu dariť na slnečnom stanovišti. Vres, ktorý pestujeme v črepníku, vyžaduje v pôde dostatok prímesi piesku a rašeliny.  Zem v kvetináči môžeme občas vylepšiť aj pridaním lesnej hrabanky, najmä ihličia.

Aby sme sa tešili z jeho kvetov a počas ďalších  vegetačných období, treba ho po odkvitnutí  ( na jar) zrezať na jednu tretinu.

Hnojenie izbových rastlín: Kedy a ako nato?

Ako prezimovať vres

Keďže rastlina v črepníku má menej chránené korene oproti tej v zemi, je potrebné obaliť kvetináče či debničky polystyrénom alebo bublinkovom fóliou. Odporúča sa tiež kvetináče postaviť na polystyrénovú dosku, aby koreňový systém bol chránený aj zospodu.  Vresy treba polievať aj počas zimy a to vtedy, keď nemrzne.