Ako používať králičí trus ako hnojivo

Ako používať králičí trus ako hnojivo Zdroj foto: Depositphotos

Vedeli ste, že hnojivo z králikov je veľmi výživné pre rastliny? Ako používať králičí trus ako hnojivo vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Ako používať králičí trus ako hnojivo

Hľadáte cenovo dostupné hnojivo s veľkými výhodami? Tak sa poobzerajte po najbližšej králikárni alebo skúste chov králikov sami. Králiky sú malé zvieratá, ktoré môžete chovať takmer kdekoľvek, a lacno vytvárajú tony úžasného, ​​výživného hnojiva.

Králičí hnoj sa dodáva v suchých kompaktných peletách, s ktorými sa ľahko pracuje. Hnojivo pre králiky má viac živín ako iný trus hospodárskych zvierat, ako sú napríklad kuracie alebo konské výkaly. Navyše nemá silný zápach, takže je to skvelá voľba najmä, ak pestujete zeleninu na predmestí, či hustejšie obývanej oblasti. Dokonca i na balkóne.

Králiky sú typické mestské hospodárske zvieratá, pretože ide nekomplikované a prispôsobivé tvory. Začať s ich chovom nezaberie veľa miesta ani peňazí.

Čo je také skvelé na králičom hnojive?

Králičí hnoj má vysoký obsah dusíka a fosforu. Nespaľuje rastliny ako niektoré hnojivá, pretože sa rýchlo rozkladá. Králičí hnoj je tiež suchý a neobsahuje toľko amoniaku alebo kyseliny močovej ako mnoho iných hnojov, napríklad kravský či prasací.

Čerstvý králičí hnoj obsahuje približne 2 % dusíka, 1 % fosforu a 1 % draslíka. Kondenzované pelety majú v skutočnosti dvakrát viac živín ako slepačí hnoj a štyrikrát toľko ako konský hnoj.

Okrem troch veľkých živín obsahujú králičie pelety mnoho makro a mikroživín. Prítomné sú prvky vápnika, síry, horčíka, bóru, zinku, medi, mangánu a kobaltu.

To znamená, že ak budete hnojiť králičím trusom, dáte svojim rastlinám všestranné hnojivo, ktoré im prospieva viacerými spôsobmi. Použitie králičieho hnojiva zvyšuje živiny vo vašej záhrade a dodáva pôde lepšiu kvalitu.

Hnojenie dusíkom, áno alebo nie? Toto treba vedieť

Ako používať králičí hnoj?

Králičí hnoj je možné aplikovať priamo z koterca. Na rozdiel od iného maštaľného hnoja, králičie výkaly nespália vaše rastliny, takže je bezpečný.

Jedným zo skvelých spôsobov, ako pridať toto hnojivo, je urobiť ryhu vedľa radu čerstvo posadenej zeleniny. Naplňte brázdu králičím trusom a zasypte centimetrom zeminy.

Králičí trus je možné kompostovať

Trus králikov sa rozkladá a dodáva veľa živín. To podporuje mikrobiálnu aktivitu a pomáha rozkladať látky s vysokým obsahom vlákniny, ako je slama alebo odrezky trávy v komposte.

Ďalšou výhodou králičieho trusu v kompostovacom koši je, že je suchý, takže nezapácha. Funguje dobre v menších kompaktných kompostéroch.