Ako prezimovať sukulenty

ako prezimovať sukulenty Zdroj foto: Pixabay

Vedia si tieto suchomilné rastliny poradiť s chladom? Tu sú rady, ako prezimovať sukulenty? 

Ako prezimovať sukulenty

Termín „sukulenty“ sa vo všeobecnosti používa na kategorizáciu rastlín, ktoré majú mäsité časti a disponujú podobnou potrebou vody, slnečného svetla a znášajú sucho. Aj keď do tejto kategórie patrí asi 60 čeľadí rastlín, nie všetky rastliny vo všetkých z týchto 60 čeľadí sú mäsité.

Keďže ide o široké spektrum rastlín, je ťažké stanoviť štandard starostlivosti o „sukulenty“. Dajú sa však rozdeliť do troch kategórií.

  1. Kaktusy
  2. Trvalé sukulenty
  3. Menej odolné sukulenty

Kaktusy sa zväčša v našich podmienkach vonku pestovať nedajú, zvyšné dve kategórie nemajú s chladným počasím problém.

Ako pestovať kaktusy zo semien

Trvalé sukulenty počas zimy

Kým začnete s prezimovaním, vyčistíte si rastliny a presadíte mladé výhonky alebo odnože do vlastných kvetináčov. Ak sú vaše sukulenty príliš rozrastené, upravte ich vzhľad zostrihaním vrcholcov.

Existujú niektoré zimovzdorné odrody, ktoré nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Práve naopak, zima im prospieva a pomáha im rozvíjať sa po zvyšok roka.

Zimné mrazuvzdorné sukulenty ako napríklad mnoho druhov Sedum, Sempervivum (skalnica), Agáva, Levízia a Juka, prezimujú dobre. Opäť sa jedná o zovšeobecnenie a mnoho odrôd v každej rodine budú viac-menej odolné voči chladu.

V prípade ak máte tieto odolné sukulenty vysadené vo svojej záhrade, môžete ich pokojne nechať prezimovať vonku, len ich zbavte vyschnutých a poškodených listov, aby sa nešírili choroby.

Ak sú v kvetináčoch, presuňte nádoby na miesto, ktoré bude kryté pred vetrom a snehom. Napríklad ich môžete dať pod lavičku alebo prístrešok či altánok.

Menej odolné sukulenty počas zimy

Menej odolné sukulenty v zime, ako sú Aeonium, Echevéria a Tučnolist, budú počas poklesov teploty vyžadovať trochu väčšiu starostlivosť. Stojí však za to, aby ste ich chránili. Jedná sa o nádherne dekoratívne sukulenty, ktoré môžu skrášliť vašu záhradu do budúcna.

Rovnako ako v prípade otužilých sukulentov treba najskôr vyčistiť rastlinu a presadiť odnože. Nestojí za to zachrániť rastlinu, ktorá vyzerá nezdravo a je poškodená. Radšej sa zamerajte na zdravé sukulenty.

Ak je vaša rastlina trochu rozrastená, možno by stálo za to vziať si z nej na jar nejaké odrezky a rozmnožiť z nich nové rastliny.

Najlepšia pôda pre sukulenty

Pôdu vymeňte tak, že rastlinu vyberiete z kvetináča, všetku pôdu z koreňov vytraste a sukulent opäť vysaďte do substrátu určeného pre kaktusy a sukulenty. To zabráni škodcom v pôde, aby spolu s vašimi sukulentmi v nej prezimovali.