Ako pripraviť teplé parenisko na novú sezónu

Ako pripraviť teplé parenisko na novú sezónu Zdroj foto: Depositphotos

Neviete sa dočkať novej výsadby? Prezradíme vám, ako pripraviť teplé parenisko na novú sezónu.

Ak ste nezaháľali a pripravili ste si pôdu počas jesene, môžete začať sezónu o čosi skôr. V teplom parenisko, ktoré vyhrieva rozkladajúci sa konský hnoj či kvalitný tlejúci kompost, sú možnosti výberu plodín pestrejšie. Začať môžete so zeleninou, ako je napríklad kaleráb, karfiol, či reďkovka a šalát.

Okrasná záhrada vo februári, nezabudnite na toto

Ako pripraviť teplé parenisko na výsadbu

Ešte pred výsadbou treba vaše parenisko dôkladne pripraviť. Tu je niekoľko rád.

Pripravte kvalitnú pôdu. Na rýchlenie zeleniny je vhodná humózna pôda s neutrálnym až so slabým zásaditým pH ( 7 až 7,3 ), ktorú získate zmiešaním dobre vyzretého kompostu so zeminou a s pieskom. Pripravenú zmes je potrebné navrstviť na hnoj či slamu, ktorú ste predtým prekryli asi 5 cm vrstvou suchého lístia.

Skontrolujte na skleníku okná. Prezrite, či nevznikajú škáry, cez ktoré by mohol prúdiť chladný vzduch z vonku a nedochádzalo tak k úniku tepla.

Ako pripraviť teplé parenisko na novú sezónu
Zdroj foto: Depositphotos

Po sejbe alebo pri presádzaní chráňte semenáčiky pred padaním klíčiacich rastlín. Poprípade zeleninu ošetrite  prípravkom Magnicur Energy, ktorý pridajte do zálievky.

Ak ste mali na zemi prikrývku z lístia počas zimy, treba ho pohrabať ku krajom pareniska, poslúži ako izolácia.

V prípade, keď máte mobilné parenisko, ktoré ste ešte na jeseň nestíhali umiestniť na nové miesto, je potrebné ho osadiť čo najskôr. Pri hľadaní vhodného miesta myslite na svetové strany a správnu orientáciu. Napríklad jednoduché parenisko postavte smerom na východ – západ, dvojité na sever – juh. Tak zabezpečíte plodinám čo najviac svetla.