Záhrada v radovej výstavbe – ako na to?

záhrada v radovej výstavbe zdroj: pexels.com

Každá záhrada má svoje špecifiká a inak tomu nie je ani v prípade záhrad domov, ktoré sú súčasťou radovej výstavby. 

Záhrada pri dome v radovej výstavbe nikdy neposkytne také súkromie, ticho a pokoj ako záhrada pri dome postaveného niekde na samote pri lese. Napriek tomu sa dá správnymi riešeniami vybudovať tak, že si v nej užijte relax, ničím nerušené voľné chvíľky, budete môcť tráviť čas vonku a hneď pri dome.

Čo spája vo väčšine prípadov záhrady domov v radových výstavbách je dlhý a úzky tvar. Potrebujete teda, aby záhrada nevyzerala príliš stiesnene a aspoň opticky ju oddeliť od susedného pozemku. Úzke dlhé záhrady potrebujú opticky rozšíriť, cestičky sa odporúča budovať radšej do oblúkov. Myslite tiež na zjednotenie všetkých použitých materiálov.

Permakultúrna verzus tradičná záhrada

Výškové členenie záhrady prospeje. Či už formou akejsi terénnej vlny alebo formou vyvýšenia prednej či zadnej časti záhrady. Stačí pár schodov, na vyvýšenú časť záhrady umiestniť terasu, doladiť malým záhonom s aromatickými bylinkami a o úžasnú atmosféru letných posedení máte postarané.

Záhrada v radovej výstavbe – tipy

Aké rastliny?

Záhrady pri domoch v radovej výstavbe sú pomerne malé a do menších záhrad sa oplatí využívať popínavé rastliny. Dobre vyzerajú a nezaberú veľa miesta. To je presne to, čo potrebujeme.

 

Odborníci radia vyvarovať sa príliš výrazných farieb, napríklad červenej. Masívne priťahujú pozornosť a tým opticky zmenšujú záhradu. Ten istý neželaný efekt majú aj rastliny s tmavo zelenou farbou či s veľkými listami.

 

Za záhradným posedením vysaďte stálozelené dreviny. Po bokoch skúste voňavé bylinky ako napríklad levanduľu a vyššie kvitnúce trvalky.

záhrada
zdroj: pixabay.com

Aký trávnik?

 

Nie je na škodu sa trávniku v záhrade pri dome v radovej výstavbe úplne vzdať. Ak ho však chcete mať, stavte na trávnikovú plochu v guľatej či zaoblenej podobe. Okolo trávnatej plochy riešte rovnako zaoblené záhradné cestičky.

Skúste trávnik lemovať kvitnúcimi krami. Za zváženie stojí aj živý plot.

Stromy áno, ale len v malom množstve, dobre vyznejú tak jeden až dva. Dbajte na to, aby príliš netienili ani vašu, ani susednú záhradu. Ak máte na záhrade domček na náradie, jeden zo stromov vysaďte v jeho blízkosti.