Ako rozmnožovať liečivé bylinky

ako rozmnožovať liečivé bylinky Zdroj foto: Pixabay

Hľadáte spôsob, ako rozmnožovať liečivé bylinky? 

Liečivé rastliny sú mnohokrát prvými druhmi rastlín, s ktorými začínajú noví záhradkári, pretože sa dajú ľahko pestovať. To sa týka aj ich rozmnoženia.

Ako rozmnožovať liečivé bylinky

Tieto rastliny majú veľkú výhodu, a to že nie je potrebné míňať peniaze za ich nákup, ak ste sa rozhodli priniesť si ich do svojej záhrady alebo kvetináča. Stačí, ak poznáte niekoho, kto už pestuje bylinky. Alebo ak už doma máte aspoň jednu rastlinu, ďalšie získate iba z jedinej materskej rastliny.

Existujú tri hlavné spôsoby množenia bylín: prostredníctvom semien, odrezkov a delenia. Väčšina rastlín sa dá namnožiť všetkými tromi metódami. Pokiaľ ide o bylinky, najrýchlejší spôsob, ako získať viac rastlín, sú stonkové odrezky.

Originálne vertikálne záhrady pre kutilov

Najvhodnejší čas na množenie byliniek

Najlepší čas na získanie odrezkov z byliniek je počas obdobia aktívneho rastu; zvyčajne medzi jarou a jeseňou. Na tento účel sú najvhodnejšie odrezky rastlín, ktoré ešte nekvitnú. Ak je na stonke niekoľko kvetov, musíte ich odstrániť.

Kde a ako rezať

Ešte pred získavaním odrezkov, musíte rozoznať, čo je tzv. mäkké drevo a tvrdé drevo. Na ktorejkoľvek stonke bude časť z „mäkkého dreva“ a časť z „tvrdého dreva“. Mäkké drevo bude svetlejšej farby a má pružnú stonku. Toto je nový výhonok. Na rozmnožovanie je vhodnejší, pretože sa skôr zakorení ako ten starý.

Rastliny režte ráno, pretože tak im spôsobíte menší šok. Pred a po každom rezaní dezinfikujte svoje rezné nástroje liehom, aby sa zabránilo šíreniu chorôb. Rez urobte pod uzlom (kde sa listy spájajú so stonkou). Odrezok by mal mať dĺžku 10 až 15 cm. Spodné listy odstráňte asi do výšky 5 centimetrov. Tu sa objavia nové korene.

Po získaní odrezkov nechajte ich buď zakoreniť v pohári vody, alebo ich namočte do zakoreňovača a hneď zasaďte.

Ak ste odrezky umiestnili do pohára vody, treba dbať, aby vo vode neboli žiadne listy. Nádobu s odrezkami zakryte plastovým vreckom na zips a umiestnite ju na svetlé miesto. Odrezky by mali vyvinúť dostatok koreňov asi za 3-4 týždne.

Na urýchlenie zakorenenia môžete zakryť plastovým vreckom aj odrezok so zakoreňovačom v kvetináči, ktorý treba pred zakrytím poliať.