Ako sa dá využiť epsomská soľ vo vašej záhrade

ako využiť epsomskú soľ v našej záhrade Zdroj foto: Depositphotos

Vedeli ste o účinkoch tejto kúpeľovej soli na kvalitu úrody vo vašej záhrade? Prezradíme vám tipy, ako sa dá využiť epsomská soľ vo vašej záhrade. 

Mnohí z nás poznajú, že kúpeľ s pridaním epsomskej soli prospieva nášmu zdraviu. Viete však, že môže vplývať aj na našu úrodu v záhrade? Tento prípravok totiž dokáže zlepšiť kvalitu pôdy.

Ako sa dá využiť epsomská soľ vo vašej záhrade

Epsomská soľ podporuje príjem síry, dusičnanov a fosforu v rastlinách. Horčík, ktorý obsahuje, je potrebný na klíčenie semien a rastliny ho využívajú na výrobu chlorofylu . Síru vaše plodiny potrebujú na syntetizovanie bielkovín, aminokyselín a enzýmov. V skutočnosti je síra zodpovedná za výraznú chuť mnohých druhov zeleniny vrátane cesnaku, cibule, kapusty a brokolice.

Epsomská soľ môže pomôcť zvýšiť úrodu a podporiť rast najmä v prípade rastlín, ktoré vyžadujú vysokú úroveň horčíka, ako sú napríklad paradajky, paprika a ruže.

Záhradka a Alzheimerova choroba: Vedeli ste toto?

Pôda, ktorá má nedostatok horčíka, má nízku hodnotu pH, čo má vplyv aj na spomínanú úrodu. Tento jav môže pomôcť napraviť aplikácia roztoku epsomskej soli.

V prípade ruží použite jednu lyžicu na cca 4 litre vody. Roztokom postriekajte kríky, keď začínajú kvitnúť.

Ak chcete podporiť rast a úrodu paradajok alebo papriky aplikujte roztok na listy rastlín po ich odkvitnutí.

Niektorí záhradkári tvrdia, že epsomská soľ predstavuje spôsob, ako sa bez chemikálií dá zbaviť niektorých burín. Zmiešajte dve šálky epsomskej soli so štyrmi litrami vody a pohárom prostriedku na umývanie riadu a pomocou postrekovača naneste na plevel. Prostriedok proti burine by mal účinkovať do 12 hodín. Treba byť však opatrný. Tento postrek môže usmrtiť i rastliny, ktoré si neželáte.