Vedeli ste ako sa starať o citrusy v zime?

citrusy v zime zdroj: pexels.com

Citrusy sú subtropické rastliny a preto je otázka ich zimovania veľmi chúlostivá. Prinášame vám rady, ako zabezpečiť, aby zimu prežili v plnej sile a zdraví.

Optimálna teplota

 

Zimovať citrusy sa odporúča v temperovanom skleníku alebo v zimnej záhrade. Podobný efekt má aj zimovanie na zasklenom balkóne. Pokiaľ tieto možnosti nemáte a pestujete ich v byte, je vhodné nájsť im na zimovanie priestor s teplotou v rozmedzí 15–20 °C. To znamená v izbách, ktoré nie sú tak vykurované, ako napr. hala, chodba, schodiská či spálne.

 

V lete dobre znážajú aj teploty dosahujúce 30 °C, ako bolo v úvode spomenuté, sú to subtropické rastliny. V zime citrusom zvyčajne vyhovujú teploty od niekoľkých stupňov nad nulou po približne 15 °C. Optimálne teploty sú 8-10 °C. Takéto podmienky majú v rovnakom období vo svojej domovine. Pri týchto teplotách majú citrusy odpočinkové obdobie, kedy takmer ustáva ich rast.

citrónovník
zdroj: pexels.com

Dostatok svetla

 

Ďalší dôležitý bod zimovania citrusov je zaistenie dostatočného slnečného svetla. Je vhodné ich zimovať priamo pri okne, najlepšie orientovaného na juh alebo západ.

 

Zálievka a hnojenie

 

Citrusy sú voči suchu zvyčajne odolnejšie ako bežné izbové rastliny. Znesú bez problémov aj niekoľkodňové vyschnutie substrátu. Následkom toho im môžu začať opadávať kvety i plody. V období vegetácie je preto potrebné, aby mali substrát stále mierne vlhký, nie však príliš.

V sezóne hnojíme každý týždeň až 1x za 14 dní, ideálne špeciálnym hnojivom pre citrusy. V zime zálievku obmedzujeme a povrch substrátu necháme pred ďalším zaliatím preschnúť. V praxi to znamená, že citrusy v zime zalievame raz za jeden až tri týždne. Záleží od toho, v akej teplote citrusy zimujeme. Dôležité je pamätať si, že cez zimu citrusy nehnojíme!