Ako sa starať o zamiokulkas: Kompletný sprievodca

Ako sa starať o zamiokulkas: Kompletný sprievodca Zdroj foto: Depositphotos

Poradíme vám, ako sa starať o zamiokulkas. Táto nenáročná rastlina predsa len potrebuje niekoľko vecí, vďaka ktorým bude prosperovať. 

Zamiokulkas, známy tiež ako Zamia, je obľúbenou izbovou rastlinou vďaka svojej schopnosti prežiť v náročných podmienkach a nenáročnej starostlivosti. Tento sprievodca vám poskytne všetky potrebné informácie, ako sa starať o zamiokulkas, aby prosperoval vo vašom domove.

1. Výber správneho miesta

Zamiokulkas je pomerne prispôsobivý, pokiaľ ide o svetlo. Najlepšie mu vyhovuje svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia. Príliš intenzívne svetlo môže spôsobiť, že listy žltnú a spália sa. Na druhej strane, aj keď môže prežiť v tmavších kútoch, pri slabom svetle sa rastlina rozvíja pomalšie.

Výsadba v záhrade: Dôležité tipy pre bohatú úrodu

2. Zalievanie

Zalievanie zamiokulkasu by malo byť mierne. Rastlina ukladá vodu vo svojich dužinatých listoch a koreňoch, takže vydrží dlhšie obdobia bez vody. Počkajte, kým pôda medzi zalievaniami úplne vyschne. V zime, keď je rastlina vo vegetačnom pokoji, obmedzte zalievanie. Nadmerná vlhkosť môže viesť k hnilobe koreňov.

3. Pôda a presádzanie

Zamiokulkas prosperuje v dobre priepustnej pôde, ktorá zabraňuje zadržiavaniu vody. Ideálny je substrát pre sukulentné rastliny alebo pridajte perlit či piesok do bežnej pôdy pre zlepšenie drenáže. Presaďte rastlinu len vtedy, keď je to nevyhnutné, teda keď korene vyplnia celý kvetináč. Toto zvyčajne nastane každé 2-3 roky.

4. Hnojenie

Táto rastlina sa vám odvďačí krásnym rastom, ak ju raz za dva až tri mesiace počas rastovej sezóny (jar a leto) pohnojíte s hnojivom pre sukulentné rastliny. V zime hnojenie znížte alebo úplne zastavte, pretože rastlina je menej aktívna a živiny nepotrebuje.

Ako sa starať o zamiokulkas: Kompletný sprievodca
Zdroj foto: Depositphotos

5. Čistenie a údržba

Zamiokulkas ocení, ak listy občas zbavíte prachu. Zaprášené listy totiž môžu obmedziť schopnosť rastliny absorbovať svetlo, takže je dobré listy pravidelne utierať vlhkou handričkou. Tiež pravidelne kontrolujte, či sa na rastline nevyskytujú škodce, ako sú mšice alebo roztoče.

6. Riešenie problémov

Ak listy zamiokulkasu žltnú alebo hnednú, môže to byť znakom nadmerného zalievania alebo slabého osvetlenia.

Zamiokulkas je ideálna rastlina pre začiatočníkov alebo pre tých, ktorí hľadajú nenáročnú rastlinu do interiéru. S týmito jednoduchými krokmi si môžete byť istí, že váš zamiokulkas bude zdravý a krásny po dlhú dobu.