Dom a chata

Ako sa šteňatá učia, vedeli ste toto?

Sú hravé a rozkošné. Viete, ako sa šteňatá učia spoznávať svet? Prezradíme vám niekoľko zaujímavých faktov.

Šteniatka sú malí prieskumníci, ktorí si od prvých dní života začínajú budovať vzťah so svetom. Aj keď sa zdá, že ich cesta za poznaním je plná chaosu a zábavy, v skutočnosti prebieha podľa presne naplánovaných okolností. Vďaka svojim vyvinutým zmyslom – predovšetkým čuchu a sluchu – objavujú svet spôsobom, ktorý je fascinujúci nielen pre majiteľa, ale aj pre odborníkov na správanie zvierat.

Poďme sa pozrieť na to, ako sa šteňatá učia vnímať svet okolo seba a čo všetko si počas prvých mesiacov života osvoja.

Prvé dni: Svet bez zraku a sluchu

Šteniatka prichádzajú na svet úplne bezbranné. Počas prvých dní nemajú vyvinutý zrak ani sluch a nedokážu udržať telesnú teplotu. Sú úplne závislé od svojej matky, ktorej prítomnosť vyhľadávajú prostredníctvom čuchu a dotyku. Tieto dva základné zmysly im umožňujú nájsť matku, jej teplo a mlieko.

Najväčšiu časť dňa však trávia spánkom. To im umožňuje získať ďalší rast a vývoj. V tejto fáze šteniatka nemajú chuť skúmať prostredie okolo seba. Jediné, na čom záleží, je, že mama je nablízku

Tretí týždeň: Otvárajú sa oči a sluch začína fungovať

Asi po troch týždňoch života nastáva zlomový moment a šteniatka otvárajú oči a začínajú počuť. Aj keď ich zrak ešte nie je dokonalý, sluch a čuch už plne spolupracuje, aby im pomohol lepšie vnímať okolie. Tieto zmysly sú v tejto fáze kľúčové.

V tomto období sa začínajú učiť štekať a chodiť. Prvé neisté kroky môžu byť komické, ale sú dôležitým krokom k sebestačnosti. Navyše, šteniatka začínajú skúšať všetko obhrýzať – či už sú to hračky, matkina labka, alebo náhodne pohodená topánka. Tento reflex súvisí s prerezávaním zubov, ale zároveň im pomáha spoznávať rôzne textúry a materiály.

Čuch ako hlavný prieskumný nástroj

Aj keď sa šteniatkam otvoria oči a rozoznávajú predmety, ich hlavným zmyslom zostáva čuch. Práve nos im pomáha nájsť matku, spoznať súrodencov a zapamätať si rôzne pachy v ich prostredí. Šteniatka dokážu identifikovať vône svojho chovateľa, hračiek alebo návštevníkov už po niekoľkých sekundách. Tento zmysel sa stane ich najsilnejším nástrojom, ktorý ich bude sprevádzať celý život.

Šteniatka pomocou hry spoznávajú svet. Zdroj foto: Depositphotos

Prvé skúšanie jedla

V treťom alebo štvrtom týždni začínajú šteniatka prejavovať záujem o to, čo ich matka jedáva. Opatrne – a niekedy s veľkým vzrušením – skúšajú nové jedlá. Postupne prechádzajú z materského mlieka na tuhú stravu. V tomto období je pre chovateľa alebo majiteľa veľmi dôležité zabezpečiť šteniatku výživovo vyváženú a ľahko stráviteľnú stravu, ktorá podporuje jeho zdravý vývoj.

Hry ako škola života

Medzi štvrtým a siedmym týždňom života sa začína jedna z dôležitých činností – hry. Pre šteniatka to nie je len zábava, ale spôsob, ako sa učiť. Zviera si osvojuje základné zručnosti, rozvíja motoriku, spoznáva pravidlá správania sa v psom svete.

Hranie so súrodencami učí šteniatka zvládať interakcie s inými psami, rozlišovať medzi agresívnym a hravým správaním a dokonca aj chápať hranice, ktoré im stanovuje ich matka.

Prvé kroky k ľudskej interakcii

Okolo siedmeho týždňa si šteniatka začínajú vytvárať vzťahy s ľuďmi. Tento prechod je pre ne zásadný, pretože ich učí dôverovať ľuďom. Stretnutia s budúcimi majiteľmi sú v tejto fáze kľúčové. Šteniatka si všímajú pachy, hlasy a gestá svojich ľudských spoločníkov a postupne si na nich zvykajú.

Obdobie rebélie

Vo veku štyroch mesiacov sa šteniatka stávajú sebavedomejšími a nezávislejšími. Začínajú objavovať svet mimo domova – či už sú to prechádzky v parku, stretávajú sa s inými psami alebo novými miestami. Ich zvedavosť je nekonečná, no zároveň môžu začať ignorovať príkazy a testovať hranice majiteľa.

Majiteľ by mal byť v tomto období trpezlivý a používať pozitívne metódy tréningu, aby si so psíkom vybudoval pevný vzťah založený na dôvere.

Cesta k dospelosti

Do jedného roka si šteniatko vybuduje pevné miesto vo svojej rodine. Chápe, koho má poslúchať, kedy sa môže hrať a kedy je čas na prechádzku alebo jedlo. Zároveň sa začína správať zodpovednejšie a stabilnejšie.

V tomto období sa takmer dospelé šteniatko začína zaujímať o opačné pohlavie. Môže znova otestovať hranice a dokonca sa vrátiť k „zlozvykom“, ako je hryzenie rúk alebo poškodzovanie nábytku. Veľa bude závisieť od správania majiteľov a situácie v dome. Čím predvídateľnejší je svet okolo, tým šťastnejší a poslušnejší bude pes.

Tak teraz viete, ako sa šteňatá učia spoznávať život okolo nich? Dajte im teda dostatok stimulov a lásky, aby z nich mohol vyrásť verný dospelý pes

Nely 3010

Recent Posts

Bylinkové čaje proti nespavosti: Aké je tajomstvo pokojnej noci?

Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…

41 minút ago

Sterilizovaný hlávkový šalát ako chutná príloha k jedlu, a nielen to

Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…

1 deň ago

Sušená zelenina: Spoznajte, ako sušiť cibuľu alebo pór

Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. …

2 dni ago

Magické sviečky: Toto ste určite o nich nevedeli

Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti…

3 dni ago

Zdravotné benefity ačokče – prečo by ste mali poznať tento zázrak?

Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú…

4 dni ago

Vianočný stromček zo starých paliet, skúste to!

Nasledujúci nápad si zamilujete. Nielenže vám umožní recyklovať odpad, ale získate aj pekný vianočný stromček…

5 dní ago