Ako si urobiť čerešňový mušt alebo šťavu

ako si urobiť čerešňový mušt www.pixabay.com

Receptov na spracovanie sladkých čerešní je veľa. Prinášame vám ďalší skvelý nápad, a to postup, ako si urobiť čerešňový mušt.

Chuť lahodných čerešní patrí medzi obľúbené. Toto chutné ovocie sa dá spracovať na viacero spôsobov. Máme pre vás overené recepty.

Ako si urobiť čerešňový mušt

Budeme potrebovať:

Zrelé čerešne. Na 1 liter čerešňovej šťavy 2 g kyseliny citrónovej alebo vínnej.

Postup:

2-krát recept na čerešňový sirup, ktorý si zamilujete

Dobre zrelé čerešne umyjeme, zbavíme stopiek, roztlačíme, pomaly zohrejeme na teplotu asi 70 °C (asi 20 minút) a hneď vylisujeme. Získanú šťavu necháme niekoľko hodín ustáť, aby sa usadil kal, a potom opatrne stočíme gumovou hadicou alebo precedíme cez šatku. Zmiešame s kyselinou citrónovou, naplníme do pripravených čistých fliaš, zaviažeme dvojitým celofánom alebo pergamenom a vložíme do zaváracieho hrnca s dierkovacou vložkou. Sterilizujeme v pare 20 minút pri teplote 80 °C alebo od bodu varu 5 minút. Vychladnuté vyberieme z hrnca a uložíme na chladné, tmavé a suché miesto.

Ako si urobiť čerešňovú šťavu

Budeme potrebovať:

3 kg čerešní alebo višní, 3 kg jemného kryštálového cukru. Na 1 liter šťavy 5 g kyseliny citrónovej.

Postup:

Zrelé čerešne alebo višne umyjeme, roztlačíme, dáme do smaltovanej nádoby, zasypeme cukrom, dobre zamiešame a necháme stáť 10 dní (občas premiešame). Potom čerešne prelisujeme, odmeriame, pridáme kyselinu citrónovú, necháme ju roztopiť a šťavu miernym zohrievaním privedieme do varu. Hneď nalejeme do ohriatych fliaš, dobre uzavrieme a odložíme.