Ako si urobiť domáci sušený cesnak

Ako si urobiť domáci sušený cesnak Zdroj foto: Depositphotos

Ide o veľmi obľúbené dochucovadlo jedál, tak prečo si ho nevyrobiť z vlastnej úrody cesnaku? Prezradíme vám, ako si urobiť domáci sušený cesnak. Nie je to vôbec náročné a zvládne to i začiatočník.

Ako si urobiť domáci sušený cesnak

Mnohí z nás si jedlá bez cesnakovej príchute nevedia predstaviť a používajú ho takmer všade, kde sa dá. Ešte lepšie, ak si ho môžeme aj sami dopestovať. Paradoxom pritom býva, že čerstvý cesnak z našej úrody bežne používame, ale to už neplatí v prípade sušeného. Ten si kúpime radšej v obchode. A to je škoda. Prečo si ho nevyrobiť doma, a tak mať stopercentnú istotu, že na jeho výrobu bol použitý iba cesnak a žiadne neželané prímesy? Domáci sušený cesnak sa dá pritom získať jednoduchým spôsobom.

Na výrobu sušeného cesnakového prášku budeme potrebovať:

1 kilogram cesnaku, ktorý treba olúpať a nakrájať na rovnako tenké plátky.
Sušičku podľa vášho výberu.
Mlynček na korenie. Môžeme použiť aj mlynček na kávu, ale už ho potom opätovne nebude možné používať na mletie kávy kvôli aróme, ktorú cesnak zanechá.
Vzduchotesné nádoby na skladovanie, koreničky a podobne.

Cesnakové pesto: Vypestujte si zdravie

Postup, ako vyrobiť cesnakový prášok

Plátky cesnaku rozložíme v jednej vrstve na podstavce zo sušičky. Nastavíme sušičku na 130 °C. Cesnak necháme usušiť tak, aby bol krehký a dal sa lámať.  Čas sušenia záleží od typu vašej sušičky, cca 12 hodín a viac. Po usušení cesnak rozdrvíme na prach. Hotový výrobok uchovávame vo vzduchotesnej nádobe.

Ak sa nespotrebuje všetok sušený cesnak v krátkej dobe, môže sa uložiť do chladničky alebo zmraziť na dlhšie skladovanie (netreba zabudnúť, že neobsahuje žiadne konzervačné látky).
Takto usušený cesnak sa dá použiť na dochutenie rôznych jedál ako napríklad polievok, dusených pokrmov a omáčok. Keďže nie sú doň pridané žiadne nežiadúce protihrudkujúce látky, treba rátať s tým, že sa môžu v domácom cesnakovom prášku vytvárať hrudky, avšak to nie je nič, s čím by si neporadila obyčajná vidlička.

Čítajte nás aj nabudúce, prezradíme vám, ako sa dá vyrobiť paradajkový prášok.