Ako sterilizovať bez sterilizačného hrnca

Ako sterilizovať Ako sa dá sterilizovať? Zdroj foto: Pixabay.com

Sterilizácia je najvhodnejší a najrozšírenejší spôsob konzervovania. Na čo vlastne slúži a ako sa dá ešte konzervovať, ak nemáme sterilizačný hrniec? Dozviete sa viac v článku, ako sterilizovať bez sterilizačného hrnca.

Po radosti, ktorú má každý záhradkár pri zbere úrody po niekoľkomesačnej námahe, nasleduje starosť o najvhodnejšie zužitkovanie dopestovaných plodov. Väčšina z nich sa totiž vyznačuje krátkou trvanlivosťou, takže sa obraté plody nestačia skonzumovať . Preto,  ak si chce pestovateľ uchovať ovocie a zeleninu na neskoršie obdobie, musí ich konzervovať a tým predĺžiť ich konzum na celý rok.

Doma najčastejšie používame sterilizovanie. Jeho účelom je usmrtenie mikroorganizmov a zneškodnenie enzýmov, ktoré spôsobujú v plodoch biochemické reakcie vedúce ku skaze konzervovaného ovocia a zeleniny.

Ako sa robí jarabinový rôsol

Na to nám slúži sterilizačný (zavárací ) hrniec. No čo robiť, ak ho k dispozícii nemáme? Vyskúšajte tieto dva spôsoby.

Sterilizácia v kuchynskom hrnci

Na zaváranie sa dá použiť obyčajný hrniec. Poháre ( môžu byť aj rozlične veľké) ukladáme priamo na dno, zalejeme ich úplne alebo takmer po povrch vodou, prípadne ich ukladáme do vody teplej asi 60 °C a na miernom ohni sporáka sa snažíme dosiahnuť požadovanú teplotu.

Najsprávnejší spôsob sterilizovania (aj keď veľmi málo používaný) je ten, pri ktorom meriame teplotu vnútri pohára. To spravíme tak, že do jedného pohára vložíme na dno alebo do stredu teplomer a sledujeme teplotu. Len čo teplota vystúpi na požadovaných napríklad  70 až 80 °C, sterilizovanie je ukončené.

Dĺžka sterilizácie záleží od druhu výrobku, obalu a sterilizačnej teploty. Tá sa odvíja najmä od druhu kompótu.

Ak napríklad sterilizujeme kyslé výrobky (zelenina v kyslom alebo v sladkokyslom náleve), postačí nižšia teplota alebo vyššia a kratší čas sterilizovania.

Pri nekyslých kompótoch musíme použiť podstatne vyššie sterilizačné teploty. Musia sa usmrtiť aj spóry baktérií, ktoré môžu v nekyslom prostredí vyklíčiť, rozmnožiť sa a znehodnotiť sterilizované suroviny. Na usmrtenie spór potrebujeme vysokú a krátko trvajúcu teplotu alebo nízku a dlhotrvajúcu teplotu.

Recept: Výborné a jednoduché lečo

Sterilizovanie v rúre

Aj elektrická alebo plynová rúra je vhodná na sterilizáciu kompótov, pretože umožňuje ľahkú a čistú manipuláciu. Poháre ukladáme na plech s prídavkom vody, ktorá má siahať 5 až 10 mm od dna pohárov. Poháre ukladáme zásadne len v jednej vrstve, pričom môžeme súčasne sterilizovať rozlične veľké poháre.

Po uložení pohárov do rúry zapneme spodné a zo začiatku i vrchné vykurovacie teleso na najvyšší stupeň. Podľa druhu kompótov, veľkosti pohárov a ich počtu trvá zahrievame 45 až 60 minút. Po uplynutí predpokladaného času, napr. po 50 minútach, otvorený ( s priloženým viečkom) pohár utierkou vytiahneme a odmeriame teplotu zaváraniny. Ak je jeho teplota aspoň 70 °C, môžeme sterilizáciu ukončiť, len s tvrdšími plodmi necháme poháre ešte v rúre.

Okrem týchto dvoch spôsobov, je možné sterilizovať aj v tlakovom hrnci. O tom si však povieme nabudúce.