Ako sú šípky prospešné pre naše zdravie? Tu sú tipy

Ako sú šípky prospešné pre naše zdravie? Zdroj foto: Depositphotos

Šípky môžu nájsť v našej domácnosti viacero využití. Jedným z nich je spôsob, ktorým posilníme naše zdravie. Ako sú šípky prospešné pre náš organizmus? Takto z nich vyťažíme maximum. Tu je niekoľko tipov. 

Šípky sa zbierali už od nepamäti. Možno je teraz najvyšší čas pripomenúť si, ako sú šípky prospešné pre naše zdravie a pripraviť si z nich liečivé recepty.

Tipy na prípravu

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako využiť šípky a vychutnať si ich zdraviu prospešné účinky. Tu sú niektoré naše obľúbené:

Pripravíme si čaj

Snáď najpopulárnejším spôsobom využitia šípok je, že si z nich pripravíme čaj. Na vytvorenie upokojujúceho horúceho nápoja používame celé šípky, ktoré vyvaríme vo vriacej vode, potom precedíme a pijeme ešte teplý.

Džemy a želé

Možno málokto vie, že aj zo šípok sa dajú pripravovať džemy alebo marmelády. Najlepšie je odstrániť semená skôr, ako ich použijeme na výrobu sirupu, džemov a želé. Šípky umyjeme, potom dva konce odrežeme a rozrežeme na polovicu, aby sme odstránili jadierka.

Ako využiť šípky pre vaše zdravie? Tu je niekoľko tipov
Zdroj foto: Depositphotos

Vysušíme ich

Aj keď z čerstvých šípok získame najviac vitamínov, môžeme ich tiež sušiť a mať ich po ruke tak po celý rok.

Po zbere šípky umyjeme a odrežeme koniec a stonku. Rozložíme ich v jednej vrstve na plech na pečenie, a potom ich necháme niekoľko týždňov sušiť na suchom a tmavom mieste.

Recept na domáci bylinkový sprej na hrdlo

V prípade, keď sa so sušením ponáhľame, môžeme šípky pridať do sušičky potravín, až kým nebudú tvrdé, zvrásnené a tmavšej farby. Sušené šípky sa dajú použiť na prípravu čaju. Pridávame ich priamo do horúcej vody na čaj alebo si sušené plody rozdrvíme pomocou kuchynského robota na prášok.

Nápady pre kutilov

Nielenže sú šípky prospešné pre naše zdravie, ale dajú sa z nich urobiť pekné dekorácie. Napríklad ich môžeme navliecť na niť a získame z nich ozdobnú reťaz a podobne. Fantázii sa predsa medze nekladú.