Ako založiť živý plot pomocou kontajnerových sadeníc?
Máte v pláne ohraničiť svoju záhradu prirodzeným spôsobom a pritom pridať estetický element do vášho vonkajšieho priestoru? Výsadba živého plotu je osvedčená klasika, ktorá sa neoddeliteľne spája s mnohými záhradami. V nasledujúcom texte vám podáme návod, ako založiť krásny a zdravý živý plot s využitím kontajnerových sadeníc.
Prvý krok pri zakladaní živého plotu je samozrejme výber správnych sadeníc. Pri výbere sadeníc je dôležité zohľadniť klimatické podmienky vášho regiónu, dostupnosť slnečného žiarenia a typ pôdy vo vašej záhrade. Kontajnerové sadenice sú ideálne pre výsadbu, keďže ich môžete sadiť počas celého roka, pokiaľ pôda nie je zmrznutá alebo presýtená vodou.
Druhý krok je riadna príprava miesta, kde živý plot vyrastie. Je nevyhnutné, aby ste terén dôkladne očistili od burín a kamenia. Doporučujeme vykopať pruh zeme aspoň 50 cm široký a okolo 30 cm hlboký, aby sa korene vašich sadeníc mohli voľne rozrastať.
Tretím krokom je samotná výsadba. Pri výsadbe kontajnerových sadeníc dbajte na to, aby medzi jednotlivými rastlinami bol dostatočný priestor – ideálna vzdialenosť je závislá od konkrétneho druhu rastliny, no vo všeobecnosti odporúčame 30 až 50 cm. Nezabudnite sadenice poriadne zaliať a pridať mulč okolo koreňov, čo pomôže udržiavať vlhkosť a zabraňovať rastu burín.
Trendy izbových rastlín, ktoré v roku 2024 budú všadeŠtvrtým krokom je pravidelná starostlivosť o mladý živý plot. Zahrňuje zalievanie, prihnojovanie, a prípadnú ochranu pred škodcami a chorobami. V prvej sezóne po výsadbe je kľúčové udržiavať rastliny dostatočne vlhké, najmä v obdobiach sucha. Taktiež je vhodné aplikovať kvalitné hnojivo, aby ste zabezpečili zdravý rast vašich sadeníc.
Pamätajte, že pravidelné orezávanie je nutné pre udržanie tvaru a hustoty vášho živého plotu. Orezávanie taktiež podporuje zdravie rastlín a napomáha k rýchlejšiemu uzatváraniu priestorov medzi sadenicami.
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…
Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…