Zdroj foto: Našazáhradka.sk/MM
Sirôtky sú krátkodobé trvalky, ktoré však môžeme vysadiť už v marci ako letničky vďaka ich odolnosti na chlad. Ako vypestovať tieto nežné ale zároveň silné kvietky?
Ako vypestovať sirôtky správne, aby dokázali kvitnúť nielen na jar ale aj na jeseň? Nepochybne každý jeden záhradník pozná sirôtky. Sú to kvety v tvare srdca, ktoré oplývajú nádhernými farbami, niekedy aj v dvojfarebných odtieňoch. V strede kvetiny sa zväčša vyskytuje podoba tváre, ktorá v nás evokuje rôzne predstavy o tejto čarovnej rastlinke.
Keďže je pre pestovateľov táto kvetina veľmi populárnou, pri jej pestovaní sa podarilo vytvoriť nový atribút. Dokáže byť odolná proti chladu, ale pri šľachtení odrôd odolnosti voči teplu už žiaľ takúto vlastnosťou neoplýva. Keďže je však sirôtka odolná voči chladu, je výbornou voľbou pre výsadbu v marci na záhrade, kedy ešte počasie nie je ustálené. V regiónoch, kde nie je príliš tuhá zima, je možné sirôtky pestovať ako dvojročné rastliny.
Ak nakupuje sirôtky, vyberajte skôr zavalité a košaté, ktoré majú dostatok púčikov. Rastliny, ktoré majú plne otvorené kvety, nie sú dobrou voľbou, pretože sa v malom kvetináči rýchlo vyčerpajú. Voľte skôr neotvorené.
Sirôtky tradične kvitnú od jari do začiatku leta a v ojedinelých prípadoch aj na jeseň.
Keďže ide o rastliny, ktoré obľubujú chlad, mali by ste im počas najteplejších mesiacov zabezpečiť odpočinok. Takto vám zakvitnú i na jeseň. Kvitnutie dokážete podporiť aj zrezaním odumretých kvetov zo zdravej rastliny.
Keďže sirôtky nepatria medzi rastliny, ktoré vydržia kvitnúť celú sezónu, musíte sa o ne starať v čase ich hlavného kvitnutia. To znamená, že tieto rastliny ocenia dobré hnojivo a rovnako pravidelné zalievanie, ktoré však nesmie byť prehnané, pretože im môžete zničiť korene. Úplne najviac sa im bude dariť v pôde s mierne kyslým pH.
Jednou zo zaujímavosťou o sirôtkach je skutočnosť, že ich pôvod siaha nielen do Európy, ale až do východnej Ázie. A keďže je možné si sirôtku pomýliť s jej príbuznými fialkami a violami, rovnako ako pri týchto rastlinách, sú kvety sirôtky jedlé. Ak ich chcete ale skutočne konzumovať, musia byť pestované ekologicky.
Očarujúci Ficus Ginseng – Ideálny bonsai pre začiatočníkov. Ak neveríte, presvedčte sa na vlastnej koži.…
Sladké zemiaky si rýchlo získavajú obľubu aj u nás. Nečudo. Majú množstvo výhod, ktoré sa oplatí…
V súčasnosti rastie trend používať viac ekologické hnojivá. Sú rovnako účinné ako tie chemické? Poďme si…
Poradíme vám, ako sa starať o zamiokulkas. Táto nenáročná rastlina predsa len potrebuje niekoľko vecí,…
Ak sa vám stalo, že ste sa tešili na sladké čerešne zo svojej záhrady, no…
Pestovanie jahôd je obľúbenou činnosťou mnohých záhradkárov. Prinášame vám cenné tipy, ako sa tešiť z bohatej…