Viete, čo sa robí v marci na záhrade?

čo sa robí v marci na záhrade Zdroj foto: Pixabay

Na jar sa začínajú prvé práce s vysádzaním. Čo treba v marci na záhrade vykonať a čomu predchádzať?

Viete, čo sa robí v marci na záhrade, keď sa končí zima a prichádzajú prvé jarné dni? Marec je napriek tomu stále rovnako nepredvídateľný na počasie ako jeho blízky kamarát, apríl. Aj keď je tento mesiac medzníkom medzi zimou a jarou, na záhrade sa ešte stále pracuje s obmedzeniami. Niektoré regióny prekvapí marec teplým a slnečným počasím, iné pre zmenu poslednými zimnými dňami.

Tu sú úlohy v záhrade, ktoré môžete robiť v marci:

Denník záhradkára

Denník záhradkára je skvelým systematickým pomocníkom, vďaka ktorému si môžete spísať plán na celý rok. Vďaka denníku záhradkára sa naučíte predchádzať vlastným chybám, pretože ich budete mať všetky spísané v diáre. Taktiež vám napomôže zapamätať si všetko vykonané na záhrade, a navyše poskytne príjemný pocit z dobre vykonanej práce.

čo sa robí v marci na záhrade
Zdroj foto: Pixabay

Vzorka pôdy

Pošlite vzorku svojej pôdy do príslušného zariadenia na preskúmanie. Je to skvelý spôsob, ako zistiť, čo sa v pôde nachádza a čo konkrétne jej chýba, aby ste to mohli doplniť.

Valeriánka poľná: Zoznámte sa so zeleninou výživnejšou ako šalát

Daždivé dni

Keďže je marec nepredvídateľný na počasie, je len veľmi náročné predpokladať, aké počasie bude v danom regióne. Niekedy dokáže marec prekvapiť ešte aj neočakávanými mrazmi, ktoré nemusia prekvapiť iba záhradkára, ale aj prvé rastliny. Dni slnečných lúčov sa striedajú s chladným vetrom a niekedy aj daždivým počasím. Preto ak prejdú daždivé dni, určite sa vyhnite mokrej pôde na záhrade. Môže to viesť k zhutneniu, ktoré následne môže brániť prieniku koreňov a následne tým spôsobiť aj zlý odtok.

Prvé vysádzanie a orezávanie

V marci môžete začať s vysádzaním prvých letničiek, ak vám to dovolí počasie. Vyberte skôr tie viac odolné, ako sú napríklad sirôtky. Ak ste nadobudli istotu, že mrazy už nehrozia, pustite sa aj do výsadby ovocia a zeleniny. Stromy a kríky saďte do zeme, až keď budete obrábať pôdu.
Kto pestuje kríky, konkrétne tie ružové, mali by sa orezať skôr, než sa vám na nich zlomia púčiky.
Marec je skvelý čas na orezávanie stromov, kríkov a vinohradov. Ak to počasie dovoľuje, je niekedy možné s orezávaním začať už aj na konci februára.