Denník záhradkára: Zistite, prečo sa ho oplatí mať ,I. časť

denník záhradkára zdroj foto: Pixabay

Denník záhradkára napomáha vytvoriť plán záhrady a ujasniť si ciele. A to nie je všetko.

Založte si denník záhradkára, ak ste tak ešte neurobili. Poslúži vám rovnako ako záhradný nástroj. Pomôže vytvoriť systematické vylepšenie záhrady počas ďalších rokov. Dokonca poslúži ako záhradný memoár, keď sa v ňom po rokoch pozriete naspäť a uvedomíte si, čo ste za ten čas vytvorili pomocou tohto pomocníka.

Každý záhradkár obľubuje iné mesiace počas roka na záhrade. Snáď sa zhodneme všetci, že zima medzi ne nepatrí. Chladné mesiace nedovoľujú záhradkárovi vychutnávať pestré farby a vône jeho diela. Za to môžu studené dni a zimná pokrievka poskytnúť čas, aby si záhradkár ujasnil svoje predstavy na ďalšie mesiace.

denník záhradkára
Zdroj foto: Pixabay

Prečo si vytvoriť denník záhradkára – výhody

1. Systematickosť

Výhodou vlastniť denník záhradkára je možnosť, ako si systematicky zatriediť postupy vytvárania vašej záhrady. V prvom rade si premyslite, aký typ záhrady je pre vás ten vhodný a zosúlaďte ho s priestorom, ktorý máte k dispozícii. Ďalej si načrtnite plán vašej záhrady na nasledujúci rok. To znamená, spísať si, aké práce na záhrade za ten rok vykonať, môžete to rozčleniť aj na mesiace, a čo v záhrade vysadiť.

Praktické rady, ako sadiť semená

2. Cieľavedomosť

Keďže ide iba o váš súkromný denník, je iba na vašej fantázii, akým štýlom ho napíšete a čomu konkrétnemu sa v ňom budete venovať. V každom prípade si nezabudnite nastaviť ciele na každý jeden mesiac a tie následne dodržiavať. Po niekoľkých mesiacoch systematického zapisovania vám to prinesie mnoho radosti z dobre vykonanej práce, ktorú ste si vytvorili úplne sami. Ak máte radi pritom aj kreslenie, pridajte k nemu aj náčrty.

3. Retrospektíva

Medzi ďalšie výhody denníka pestovatela patrí retrospektíva. Vďaka nemu totiž zistíte, kde ste spravili predošlé chyby, čo mu sa neskôr vyvarovať, ktorým kvetinám sa rásť darilo, a ktorým nie. Vlastná retrospektíva vám umožní nahliadnuť naspäť a pritom predchádzať rovnakým chybám v budúcnosti.

Ak už podobný denník záhradkára máte, podeľte sa s nami o jeho skúsenosti.