Praktické rady, ako sadiť semená

praktické rady Zdroj foto: Pixabay

Máme pre vás praktické rady, ktoré vám uľahčia každoročnú jarnú výsadbu.

Sadenie je veľmi jednoduché, avšak existuje niekoľko trikov, ktoré vám túto činnosť ešte viac uľahčia. Máme pre vás praktické rady, ktoré možno poznáte a možno nie.

Sejte do správnej hĺbky

Všeobecne platí, že semená rastlín by sa mali nachádzať v hĺbke rovnajúcej sa dvojnásobku priemeru semena, nie hlbšie. Túto informáciu si však overte na obale osiva. Niektoré semená stačí zatlačiť do povrchu pôdy, pretože na klíčenie potrebujú viac svetla. V prípade semien s dvojnásobnou alebo trojnásobnou hĺbkou vypichnite jednotlivé otvory pre semená alebo vytvorte brázdu. Pomôcť vám pritom môže sadzák alebo rúčka od hrubšieho štetca.

14 odrôd trvaliek, ktoré pestujeme zo semien, časť 2

Dbajte na rozostup semien

Niektoré rastliny je možné vysadiť husto vedľa seba ako napríklad šalát, reďkovky, mrkvu a ďalšie malé semená a potom ich zriediť do správneho rozostupu, keď sú sadenice ešte malé. Vždy vysaďte viac semien, pretože všetky nemusia vyklíčiť.
Oplatí sa vysádzať do rovného riadku. A to najmä ak ste začiatočník a mladé vyklíčené rastlinky viete len ťažko rozoznať od buriny. Burina totiž nerastie do riadku, ale hocijako. To vám pomôže pri hľadaní vašej výsadby. Rovný riadok dosiahnete napríklad pomocou dosky, alebo natiahnite ponad záhon špagát. Vzdialenosť jednotlivých brázd záleží od druhu zeleniny.

Pôdu spevnite

Akonáhle sú semená zasiate, pôdu spevnite. To zaisťuje, že výsev zostane na svojom mieste.
Nové semená zalievajte šetrne! Určite nie silným prúdom, ktorý by mohol zasadené osivo vyplatiť zo zeme. Použite nadstavec s rozprašovačom.

Vrecko s osivom: Vyznáte sa v uvádzaných symboloch?

Zabráňte tvorbe kôry

Slabé sadenice (napríklad mrkva) môžu mať problémy s prelomením povrchu pôdy, ak sa vytvorí na nej tvrdá kôra. Zabrániť sa tomu dá napríklad pomocou tenkej vrstvy jemnej nástielky či kompostu. Pri výsadbe môžete tiež primiešať semená, ktoré rýchlo klíčia (napríklad reďkovky). Tie sa totiž postarú o prerazenie kôry a umožnia rast slabších semien.

Označte miesto, kde ste zasadili svoj rad zeleniny

Veľmi dobrým a praktickým tipom je, keď si miesto výsevu konkrétnej zeleniny označíte. Pomôže vám to i pri pretrhávaní buriny či pri presádzaní.